Aranżacja małej łazienki

Mała łazienka bywa prawdziwą zmorą mieszkańców starszego budownictwa. Podczas gdy w domach jednorodzinnych i w nowych blokach łazienki bywają dosyć duże i przestronne, w starszych budynkach trzeba się zmieścić w niedużym pomieszczeniu. Jeśli wiec planujemy generalny remont, warto wszystko bardzo dobrze zaplanować, aby toaleta była funkcjonalna, a jednocześnie urządzona elegancko i stylowo.

W aranżacji małej łazienki na pierwsze miejsce wysuwa się funkcjonalność – korzystanie z niej powinno być przede wszystkim wygodne. Jeśli więc inspirujemy się katalogami łazienkowymi, w których na zdjęciach widzimy duże salony kąpielowe, musimy mieć świadomość, że nie wszystko uda się zmieścić na naszej ograniczonej przestrzeni. Trzeba więc wyjść z założenia, że do niewielkiej łazienki wstawiamy jedynie to, co niezbędne.

Warto optycznie powiększyć przestrzeń

Aby łazienka wydawała się większa niż w rzeczywistości, warto wykorzystać odpowiednią kolorystykę i oświetlenie. Niewielkie pomieszczenie można optycznie powiększyć dzięki jasnej kolorystyce ścian i mebli. Jeśli więc marzy nam się ciemna łazienka z czarnymi, eleganckimi umywalkami czy ciemnymi płytkami na ścianie, trzeba o niej zapomnieć. Ciemna kolorystyka plus nieduże pomieszczenie to nie najlepszy pomysł – wnętrze będzie przytłaczające i będzie wydawało się jeszcze mniejsze niż jest w rzeczywistości. Dobrym rozwiązaniem będą jasne ściany. Można je pomalować specjalnymi farbami do łazienek lub ułożyć jasne, duże płytki. Im większe kafelki, tym większe będzie wrażenie przestronności.

W niedużej łazience bardzo ważne jest również oświetlenie. Pamiętajmy, że większość pomieszczeń, w których zlokalizowane są łazienki w blokach, to wnętrza bez okien, a więc całkowicie pozbawione światła dziennego. Warto więc umiejętnie wykorzystać możliwości oświetlenia, aby optycznie powiększało ono niedużą przestrzeń. Podstawą jest świetlenie górne w postaci lampy wiszącej lub eleganckiego plafonu, który będzie dobrze oświetlał całe wnętrze. Nie zapominajmy tez o oświetleniu dodatkowym, które warto umieścić nad umywalką, wokół lustra, a także przy kabinie prysznicowej. Dobrym łazienkowym rozwiązaniem oświetleniowym mogą być nowoczesne profile LED, które dostępne są także w wersji wodoodpornej. Dzięki temu można tworzyć w łazience ciekawe aranżacje oświetleniowe bez obawy, że wilgoć i para wodna będą działały niszcząco na elementy oświetlenia.

Dobry podział przestrzeni

W niewielkiej łazience warto spróbować wydzielić dwie strefy – kąpielową i toaletową i zaaranżować je tak, aby były ja najbardziej funkcjonalne i wygodne w codziennym użytkowaniu. Nie ma bowiem nic gorszego niż łazienka, w której jest tak mało miejsca, że krępuje to normalne ruchy. W strefie toaletowej należy umieścić umywalkę oraz sedes, natomiast zrezygnujmy z bidetu. Wygląda on dobrze i jest bardzo praktyczny, ale w małej łazience po prostu nie ma na niego miejsca. Jeśli wybieramy umywalki, szafki podumywalkowe czy szafki wiszące do łazienek, warto decydować się na minimalistyczne wersje mebli. Duże, przestronne umywalki czy szafki będą niepotrzebnie zabierały przestrzeń.

Wanna czy prysznic?

Jedną z najważniejszych decyzji, jakie musimy podjąć przy urządzaniu niewielkiej łazienki, jest wybór: wstawić wannę czy zdecydować się na prysznic? Użytkownicy dużych łazienek raczej takiego kłopotu nie mają, mogą sobie bowiem pozwolić na jedno i drugie. W małej łazience najczęściej zmieści się tylko jedno rozwiązanie. Wybór zależy przede wszystkim od naszych upodobań i zwyczajów kąpielowych. Jeśli lubimy potraktować łazienkę jako domowe spa i poleżeć w wannie pełnej piany, warto wybrać wannę. Oczywiście, musi to być wersja odpowiednich wymiarach, które nie będą nadmiernie przytłaczać przestrzeni. Rozwiązaniem mniejszym i bardziej funkcjonalnym jest oczywiście prysznic. Ale przy niedużej łazience też trzeba nieco się namęczyć, aby znaleźć kabinę prysznicową w odpowiednio niedużych rozmiarach.

A co z pralką?

Nieodłącznym elementem większości łazienek jest również pralka. W niedużej toalecie zmieszczenie jej na ograniczonej przestrzeni może okazać się problemowe. Wtedy warto rozważyć, czy nie da się pralki umieścić w zabudowie kuchennej. Dzięki temu zyskamy w łazience sporo miejsca i przestrzeni. Jeśli jednak kuchnia również nie zachwyca wielkością i na pralkę trzeba znaleźć miejsce w łazience, dobrym rozwiązaniem będzie wąska pralka ładowana od góry. Nie tylko zajmuje dużo mniej przestrzeni, ale również nie trzeba mieć miejsca na otwieranie drzwiczek. Wybór pralek ładowanych od góry jest bardzo duży, z pewnością więc znajdziemy taką, która będzie w stu procentach pasowała do naszej niewielkiej łazienki.