Fronty kuchenne – matowe czy w połysku?

Efektowny, głęboki połysk? A może silny mat? Osoby, które planują aranżację swoich kuchni muszą podjąć wiele decyzji, także tych dotyczących wykończenia mebli kuchennych. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie mają swoje wady, jak i zalety Warto je dobrze poznać, a następnie podjąć taką decyzję, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Trendy we wnętrzach kuchennych zmieniają się dosyć dynamicznie, także jeśli chodzi o rodzaj wykończenia frontów kuchennych. Do niedawna bardzo modne popularne były przede wszystkim powierzchnie wykończone na wysoki połysk, obecnie jednak widoczne jest odejście od tej mody na rzecz mebli w głębokim macie. Warto jednak pamiętać, by przy wyborze nie kierować się wyłącznie trendami i modą, która przecież przemija. Najważniejsze, aby kuchnia była dla nas funkcjonalna, wygodna w użytkowaniu i p prostu nam się podobała. Kuchnia jest miejscem, w którym spędzamy bardzo dużo czasu, powinna więc zachęcać do przebywania w niej i sprawiać, że będziemy dobrze się w niej czuli.

Fronty lakierowane – sprawdzone w niewielkich kuchniach

Lakierowane fronty szafek kuchennych dają bardzo mocny efekt głębi i trójwymiarowości, a jednocześnie świetnie odbijają światło. Doskonale sprawdzają się w niewielkich kuchniach, w których potrzebne jest optyczne powiększenie przestrzeni. W wysokim połysku bardzo dobrze sprawdzają się ciemne meble – im ciemniejsze, tym efekt wizualny estetyczny jest większy. W przypadku niewielkich kuchni wysoki połysk najlepiej jednak komponuje się z bielą lub jasnymi, pastelowymi odcieniami. Ciemne kolory, nawet mocno lakierowane, będą nieco przytłaczać pomieszczenie.

Dużą zaletą frontów na wysoki połysk jest fakt odbijania nie tylko światła, ale również wszystkich innych elementów znajdujących się we wnętrzu. Jeśli w kuchni spędzamy sporo czasu, we frontach także odbijają się wszystkie nasze ruchy. Taka kuchnia jest wiec bardzo dynamiczna, pełna ruchu i zmieniającej się aranżacji wnętrza w zależności od kąta padania światła i tego, co odbija się w mocno lakierowanych meblach.

Mankamenty wysokiego połysku

Niestety, wysoki połysk nie zawsze idzie w parze z kwestiami praktycznymi. Jednym z największych mankamentów lakierowanych mebli są widoczne odciski palców i wszystkie, nawet drobne zabrudzenia. Aby meble prezentowały się okazale i nienagannie, konieczne jest ich regularne polerowanie i usuwanie wszelkich odcisków. A to przy nieustannym użytkowaniu szafek czy szuflad może być mocno czasochłonne. Meble z wysokim połyskiem są też bardzo mało odporne na działanie wody i wilgoci. Pamiętajmy, że za połysk na frontach kuchennych odpowiadają takie powłoki, jak akryl czy laminat, które mogą odkształcać się i wybrzuszać pod wpływem działania wilgoci lub pary wodnej.

Elegancja w głębokim macie

Matowe fronty mebli kuchennych są zdecydowanie bardziej spokojne niż ich lakierowane odpowiedniki, wprowadzają więc do wnętrza ład, spokój i harmonię. Mat najczęściej jest łączony z frontami wykonanymi z naturalnego drewna. Prezentuje się wtedy wyjątkowo stylowo i elegancko. Wykończenie drewna w macie pozwala też wydobyć naturalne piękno tego surowca – wszystkie słoje, załamania struktury i inne elementy, które sprawiają, że każdy meble drewniany jest jedyny w swoim rodzaju, oryginalny i niepowtarzalny. Matowe powierzchnie można również uzyskać na płytach fornirowanych czy lakierowanych. Jednolita powierzchnia okleiny w połączeniu z matowym wykończeniem daje bardzo dobry efekt wizualny. Trzeba jednak pamiętać, że mat nie ma głębi, a więc może optycznie nieco przytłaczać przestrzeń. Najlepiej wiec sprawdzi się w dużych przestronnych kuchniach, które są dobrze oświetlone i nie wymagają żadnych optycznych zabiegów powiększania wnętrza. W niewielkich kuchniach, szczególnie tych pozbawionych okna i światła dziennego, głęboki mat może nie być najlepszym rozwiązaniem, szczególnie jeśli połączymy go z ciemnymi kolorami frontów kuchennych oraz blatów. Ciemne i matowe szafki w takim wnętrzu nie będą prezentowały się zbyt dobrze.

Warto skorzystać z porady eksperta

Jeśli stoimy przed decyzją, fronty matowe czy lakierowane, warto kierować się nie tylko modą, ale również możliwościami, jakie daje nam przestrzeń w kuchni. Trzeba pamiętać, że wybór mebli kuchennych, ich kolorystyki czy sposobów wykończenia pozwala na kreowanie przestrzeni i jej optyczną modyfikację. Jeśli nie możemy zdecydować się na konkretne rozwiązanie, warto skorzystać z fachowej porady projektanta wnętrz lub producenta mebli kuchennych, aby przekonać się, jakie rozwiązanie będzie najlepsze w przypadku naszej kuchni. Pamiętajmy, że wybór frontów kuchennych to inwestycja na długie lata – decyzji nie należy podejmować pod wpływem emocji, ani też wybierać pierwszego kompletu mebli kuchennych, który spodoba nam się w salonie meblowym. Nie wszystkie meble, które doskonale wyglądają w zaaranżowanych wnętrzach sklepowych, będą równie dobrze prezentowały się w naszym wnętrzu.