Jak urządzić stylową garderobę?

Aby zaaranżować garderobę w domu lub mieszkaniu, wcale nie potrzeba dużo miejsca. Nawet w niewielkim wnętrzu można znaleźć kawałek przestrzeni, który doskonale sprawdzi się jako efektowna i funkcjonalna garderoba. Sposób jej urządzenia i wystroju zależy od możliwości powierzchni, a także od upodobań przyszłych użytkowników.

Posiadanie garderoby jest niezwykle wygodne i komfortowe, gdyż dzięki niej możemy mieć w jednym miejscu uporządkowane wszystkie elementy odzieży, obuwie oraz wszelkie dodatki. Na garderobę najlepiej przeznaczyć osobne pomieszczenie, a jeśli jest to z braku miejsca niemożliwe, warto wykorzystać wnęki architektoniczne lub duże wnętrza, które można podzielić na kilka mniejszych stref. Garderoba powinna być przede wszystkim przemyślana, a także dostosowana do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Innej garderoby potrzebuje osoba mieszkająca samotnie, a zupełnie inne wnętrze będzie potrzebne wtedy, gdy z garderoby będzie korzystała cała rodzina.

Przede wszystkim dobrze dobrane meble

W garderobie na pierwszym miejscu są meble, które służą do przechowywania ubrań i wszelkich dodatków. Najczęściej użytkownicy decydują się na meble ustawione na jednej lub na dwóch równoległych, dłuższych ścianach. Warto jednak pamiętać, by przy takim usytuowaniu mebli pozostawała pomiędzy nimi przestrzeń co najmniej 90 cm, a nawet więcej. Jeśli przestrzeń pomiędzy meblami będzie zbyt wąska, utrudni to poruszanie się po wnętrzu. Wśród mebli garderobianych należy postawić przede wszystkim na pojemne szafy na ubrania, komody na dodatki, półki na buty czy regały. Dobrą alternatywą dla szaf mogą być umieszczone wzdłuż ściany drążki, wtedy jednak trzeba pamiętać o tym, by można je było stabilnie i bezpiecznie zamocować. Całą przestrzeń garderoby dobrze jest też podzielić na poszczególne strefy tematyczne: miejsca na zimową odzież, wieszaki na letnie sukienki, ubrania wyjściowe i te do noszenia na co dzień. Dzięki temu poruszanie się po garderobie będzie łatwiejsze i szybko znajdziemy to, czego szukamy.

Szeroki wybór stylów aranżacyjnych

Stylistyka wystroju garderoby może być różna. Najczęściej inwestorzy decydują się na garderoby, które są dopasowane stylistyką do pozostałych pomieszczeń w mieszkaniu. Można zdecydować się na elegancki i minimalistyczny styl skandynawski, efektowne wnętrza industrialne, a także garderobę w klasycznym wydaniu z ładnie zdobionymi meblami i dodatkami dekoracyjnymi. Garderoba może być oddzielnym pomieszczeniem w mieszkaniu, można ją też integralnie połączyć z innymi wnętrzami. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie garderoby z sypialnią, a całą ścianę łączącą oba pomieszczenia przeznaczyć na zamontowanie drzwi przesuwnych. Mogą być one całkowicie kryte lub przezroczyste, wtedy ładnie eksponują całą zawartość wnętrza. Oczywiście, ta druga opcja sprawdzi się jedyne wtedy, gdy w garderobie będziemy utrzymywać zawsze lad i porządek.

Funkcjonalna wyspa do większego pomieszczenia

Bardzo eleganckim i stylowym dodatkiem do garderoby, która ma spory metraż, może być wyspa, nieco przypominająca tę kuchenną. Świetnie sprawdzi się komoda z szafkami i szufladami z każdej strony, w których można umieścić drobne elementy garderoby, bieliznę, apaszki, portfele czy paski. Na górze można natomiast stworzyć piękną ekspozycję z biżuterii. Całość będzie świetnie się prezentować, a jednocześnie ułatwi odnalezienie drobiazgów.

Przestrzeń relaksu? Czemu nie?

Nowoczesne trendy aranżacji wnętrz przedstawiają garderobę nie tylko jako miejsce do przechowywania odzieży ale również jako przestrzeń, w której można zrelaksować się po pracy czy przed wyjściem z domu. W garderobach pojawiły się więc eleganckie fotele czy duże, wygodne krzesła oraz niewielkie stoliki na książkę, codzienną prasę czy filiżankę kawy. Całość świetnie się prezentuje i sprawia, że garderoba z wnętrza typowo użytkowego może stać się pomieszczeniem reprezentacyjnym. Takie rozwiązanie sprawdzi się jednak w dużych garderobach, w których można sobie pozwolić na nieco aranżacyjnego rozmachu i szaleństwa. W niewielkich pomieszczeniach trzeba skupić się natomiast na ich użyteczności i funkcjonalności na co dzień.

Oświetlenie uzupełni wystrój

Planując aranżację garderoby nie można zapomnieć o odpowiednim oświetleniu. To szczególnie ważne, gdy pomieszczenie pozbawione jest okna, a co za tym idzie, także światła dziennego. W garderobie doskonale sprawdzi się oświetlenie boczne w postaci kinkietów czy plafonów na ścianach. Jego uzupełnieniem może być światło punktowe, na przykład profile lub taśmy led montowane w krawędziach szaf i półek. Dobrze oświetlone wnętrze ułatwi poruszanie się i odnajdowanie poszczególnych ubrań czy dodatków.