Jaką szafę na wymiar wybrać do sypialni?

Sypialnia bardzo często jest nie tylko miejscem snu i odpoczynku, ale również pełni funkcję garderoby. Dlatego też przy planowaniu aranżacji wnętrza warto pomyśleć o dużej, pojemnej szafie, w której zmieszczą się nie tylko ubrania, ale również sporo nieużywanych na co dzień sprzętów. Dobrym rozwiązaniem będzie szafa na wymiar, która pozwoli na optymalne wykorzystanie przestrzeni.

Szafa na wymiar doskonale sprawdza się w dużych, przestronnych sypialniach, w których można spory fragment wnętrza zagospodarować na przechowywanie rzeczy. Będzie też idealnym rozwiązaniem w pomieszczeniach, gdzie są naturalne wnęki. Jednak duża szafa dla wszystkich domowników to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż osobna szafla dla każdego mieszkańca. Zajmuje mniej miejsca niż wszystkie szafy razem wzięte, a jednocześnie pozwala na doskonałe uporządkowanie ubrań i innych elementów garderoby.

Szafa dopasowana do elementów wystroju

Jeśli decydujemy się na wykonanie szafy na wymiar do sypialni, warto zadbać o to, by była idealnie dopasowana do potrzeb konkretnego wnętrza. Przede wszystkim powinna swoim wyglądem zewnętrznym i designem odpowiadać innym elementom aranżacji. Już na etapie planowania wystroju wnętrza pamiętajmy więc o właściwej kolorystyce i stylistyce szafy na wymiar, a jej wykonanie zlećmy profesjonalnej firmie, która ma doświadczenie w realizacji indywidualnych projektów meblarskich. Warto pamiętać, że szafa na wymiar powinna nam służyć w niezmienionym stanie przez długie lata. Powinna więc być solidnie wykonana z dobrej jakości drewna lub materiałów drewnopochodnych, a także posiadać wysokiej jakości szyny, prowadnice i wszelkie elementy mocujące. Nie ma bowiem nic gorszego niż elegancka szafa, ale z drzwiami, które bardzo trudno jest przesunąć ze względu na słabą jakość prowadnic i szyn.

Planując wykonanie szafy na wymiar, najczęściej decydujemy się na modele z drzwiami przesuwnymi. To wygodne i funkcjonalne rozwiązanie, które pozwala też na zaoszczędzenie sporej przestrzeni. Drzwi przesuwne zamiast otwieranych świetnie sprawdzają się zwłaszcza w niedużych wnętrzach. Dobrym rozwiązaniem jest szafa z drzwiami, na których zawieszone są duże lustra. Taka opcja przede wszystkim dodaje wnętrzu światła i optycznie je powiększa. Warto o nim pomyśleć, jeśli wykonujemy szafę na wymiar w sypialni, która jest nieduża lub słabo oświetlona.

Wszystko dobrze poukładane

Szafa na wymiar powinna być zaplanowana w najdrobniejszych szczegółach nie tylko pod względem designu, ale również wnętrza. W szafie powinny znajdować się zarówno większe przestrzenie na umieszczenie metalowych rur, które są konieczne do wieszania większych ubrań. Pamiętajmy też o półkach, schowkach, pojemnikach na drobne elementy garderoby czy szafkach na buty. Jeśli z szafy będzie korzystało więcej osób, dobrze jest zadbać o to, by każdy użytkownik miał własny kawałek przestrzeni.

Szafy przezroczyste lub półprzezroczyste

We wnętrzach urządzanych w nowoczesnym stylu, przede wszystkim japońskim lub skandynawskim, bardzo dobrze prezentują się szafy wykonane z półprzezroczystych paneli połączonych za pomocą aluminiowych listew. Mogą być one jednolite lub pokryte efektownymi, delikatnymi malowidłami. Warto jednak pamiętać, że przezroczyste drzwi od szafy wymagają utrzymania w niej idealnego porządku. Taka szafa raczej się nie sprawdzi, jeśli będzie eksponowała bałagan panujący w jej wnętrzu.

Jakie szafy na poddasze?

Sypialnie w domach jednorodzinnych bardzo często urządzane są na piętrach pod skosami. Takie usytuowanie wymaga bardzo dobrego dopasowania mebli. Najczęściej muszą być to meble wykonane na wymiar, gdyż standardowe propozycje dostępne w salonach meblowych nie sprawdzają się. Szafa na wymiar pozwala na maksymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni, dzięki czemu pomiędzy szafą a ścianą nie ma wolnych luk czy dziur. Szafa pod skosami wymaga też właściwego zaplanowania jej wnętrza. Jest to nieco trudniejsze niż w przypadku szaf w pomieszczeniach o standardowych wymiarach, ale jak najbardziej realne.

Nie zapomnij o oświetleniu

Każda szafa w sypialni, bez względu na to, czy jest prosta, czy znajduje się pod skosem, wymaga odpowiedniego oświetlenia, które zapewni jej funkcjonalność i użyteczność. Duże szafy wnękowe, które pełnią również funkcję garderoby, powinny być dobrze doświetlone wewnątrz. Bardzo dobrym rozwiązaniem może być ledowe oświetlenie punktowe. Mogą to być niewielkie lampki zapalające się w momencie otwierania szafy lub też taśmy led umieszczone na górnych krawędziach półek. Standardowe oświetlenie w przypadku szafy raczej się nie sprawdzi.