Kuchnia w stylu angielskim

Jeżeli szukasz pomysłu na wystrój kuchni i chcesz w sposób umiejętny połączyć tradycję z nowoczesnością, sprawdź, jak wyglądają kuchnie w stylu angielskim. To efektowne, klimatyczne wnętrza, które zachwycają wyglądem, a jednocześnie są bardzo proste w aranżacji i funkcjonalne. Niepowtarzalna angielska stylistyka doskonale sprawdzi się zarówno w mieszkaniach w blokach, jak i w dużych kuchniach w domach jednorodzinnych.

Trendy w aranżacji wystroju kuchennego zmieniają się dosyć często, dlatego też nie warto ślepo podążać za modą, gdyż nie będziemy przecież w każdym kolejnym sezonie zmieniać wystroju wnętrza, aby pozostać trendy i na czasie. W aranżacji kuchni można zaobserwować co najmniej kilka trendów, które aktualne są zawsze. Pierwszym z nich jest surowy minimalizm, elegancja i prostota. Kuchnia wygląda jak chłodne laboratorium pozbawione jakichkolwiek efektownych dodatków, a wszystkie sprzęty i akcesoria kuchenne są ukryte w przestronnych szafkach czy szufladach. Na drugim biegunie aranżacyjnym są klimatyczne, tradycyjne kuchnie pełne drewna, wielu materiałowych ozdób, dodatków dekoracyjnych, kubków, wazoników, doniczek z ziołami. Pomiędzy tymi dwoma biegunami można umieścić kuchnię w stylu angielskim, która łączy w sobie tradycyjny, wiejski klimat z elegancją i doskonałym smakiem. Styl angielski w umiejętny sposób łączy w sobie stylistykę vintage z minimalizmem, dzięki czemu w takich wnętrzach świetnie czują się zarówno zwolennicy klasyki, jak i miłośnicy nowoczesnych rozwiązań.

Aranżacja inspirowana wiejskim klimatem,

Choć styl angielski może kojarzyć się z bogatymi, królewskimi wnętrzami, w rzeczywistości wygląda zupełnie inaczej. Nie ma w nim przepychu, blichtru, nadmiaru ozdób czy dekoracyjnych detali. Angielska kuchnia ma bowiem swoje korzenie na angielskiej wsi, a nie na eleganckich dworach szlacheckich. Jest ciepła, przytulna, ma swój unikalny klimat, a nadrzędnym celem wystroju wnętrza jest zapewnienie komfortu i wygody użytkownikom. W angielskiej kuchni nie znajdziemy wiec wysokich niewygodnych hokerów i krzeseł barowych, nie spotkamy też designerskich stołów i blatów, które dobrze się prezentują, ale są mało funkcjonalne. W kuchni angielskiej często można natomiast spotkać sofy i wygodne krzesła, dzięki czemu kuchnia jest nie tylko miejscem do przyrządzania posiłków, ale niejako sercem domu, gdzie je się posiłki, rozmawia z bliskimi czy spotyka ze znajomymi.

Duża przestrzeń, słońce i drewno

Styl angielski w kuchni ma swoje charakterystyczne cechy, o których nie powinniśmy zapomnieć, jeśli chcemy mieć prawdziwie angielską kuchnię z najdrobniejszych detalach. Do ważnych elementów tej stylistyki należą między innymi drewniane belki stropowe, najczęściej pozostawione w naturalnym kolorze, łukowate otwory drzwiowe, wyspy kuchenne i sporo drewna. W kuchni angielskiej drewniane są nie tylko meble, ale również podłogi, parapety oraz elementy dekoracji wnętrza. Angielska stylistyka najlepiej sprawdza się w dużych, przestronnych kuchniach, w których można sobie pozwolić na wstawienie kanapy i połączenie części użytkowej z częścią typową reprezentacyjną. Warto zadbać też o to, by do wnętrza wpadało jak najwięcej dziennego światła. Kuchnie angielskie są jasne, optymistyczne, pełne pozytywnej energii i zachęcają do spędzania w nich jak najwięcej czasu.

Jasne kolory, klasyczne meble

W angielskiej kuchni dominuje przede wszystkim jasna, pastelowa kolorystyka. Drewniane meble pozostawione są w naturalnym kolorze bądź tez pomalowane na biało lub na pastelowe barwy. Należy natomiast unikać ciemnych ścian, mebli wykonanych ze sztucznych materiałów, które już na pierwszy rzut ka prezentują się zbyt surowo i nienaturalnie. Najlepszym rozwiązaniem w angielskiej kuchni będą meble w klasycznym stylu, z ładnie wykonanymi frontami, z ciemniejszymi okuciami i uchwytami. Poza tym, w stylu angielskim sporo jest zdobień: dekoracyjne uchwyty, przeszklenia, rzeźbione elementy mebli czy innych elementów wystroju przyciągają spojrzenia, a jednocześnie budują wyjątkowy klimat wnętrza. Wszystkie elementy dekoracyjne w takiej kuchni mają znaczenie. Nie brakuje filiżanek, kubków czy dzbanuszków zawieszonych na uchwytach nad blatami czy postawionych na półkach.

Styl angielski łatwo łączyć z innymi

Bogactwo i różnorodność stylu angielskiego sprawiają, że każdy bez problemu znajdzie taki projekt kuchni, który będzie odpowiadał indywidualnym potrzebom. Wystarczy, że zachowamy główne elementy angielskiego stylu, a w pozostałych elementach wystroju można sobie pozwolić na dosyć dużą różnorodność. Dlatego też styl angielski nie jest sztywny, skostniały i kuchnie nie wyglądają jak skopiowane z jednego katalogu wnętrzarskiego. W rzeczywistości każda kuchnia w angielskim stylu może wyglądać zupełnie inaczej w zależności od tego, jakie dodatki znajdują się we wnętrzu. Jedno jest pewne, jest to stylistyka, która nigdy się nie starzeje, nie wychodzi z mody i przez lata będzie zachwycała niespotykanym wyglądem i wyjątkowym klimatem. Bo jest to po prostu kuchnia stworzona z myślą o jej użytkownikach.