Kuchnia w stylu eko

Moda na eko trendy dotyczy nie tylko odżywiania czy stylu życia, ale również wnętrz mieszkalnych. Eko stylistyka doskonale prezentuje się w każdym wnętrzu, przybliża nas do natury, pozwala na stworzenie wnętrza, które jest po prostu przyjazne do życia. Dobrym pomysłem na eko wnętrze jest urządzenie w takiej stylistyce kuchni – to przecież pomieszczenie, w którym codziennie spędzamy mnóstwo czasu. Warto więc zadbać o to, by było ono naturalne, pełne pozytywnej energii i zachęcało do przebywania w nim jak najdłużej.

W stylistyce eko ważne jest wszystko, co nas łączy z naturą i pozwala na odkrywanie piękna przyrody. Zadbajmy więc przede wszystkim o efektowną i jasną aranżację okna, która będzie odsłaniała piękny widok na ogród czy inne efektowne okoliczności przyrody. Dzięki temu kuchnia będzie miała naturalne połączenie z przyrodą za oknem. Kuchnia w stylu eko powinna mieć jak najwięcej światła dziennego, być jasna, przestronna, pełna dobrej energii. Unikajmy również wszelkich sztucznych materiałów, zarówno na oknach, jak i na krzesłach czy na stołach.

Naturalna kuchnia w drewnie

Warto również zadbać o naturalne materiały, z jakich są wykonane meble i dodatki aranżacyjne w kuchni. W tej kwestii doskonale sprawdzi się naturalne drewno, które daje wiele możliwości, jeśli chodzi o wykonanie mebli kuchennych, jest ciepłe, naturalne, a także jest łatwe w obróbce. Drewniane meble nie tylko doskonale się prezentują, ale również są solidne, trwale i wytrzymałe. Jeśli zdecydujemy się na drewniane stoły, blaty czy fronty szafek kuchennych, warto wybierać odpowiedniej jakości drewno, które będzie trwałe, wytrzymałe oraz właściwie zabezpieczone przed działaniem wilgoci oraz pary wodnej.

Energooszczędne rozwiązania

Kuchnia w stylu eko to także wszystkie elementy, które są przyjazne dla środowiska i pozwalają na oszczędzanie energii. Wybierajmy więc sprzęt kuchenny, który oszczędza wodę, energię elektryczną i zapewnia bezproblemowe użytkowanie. W kuchniach w domach jednorodzinnych można wykorzystać sporo energii słonecznej. Wystarczy zamontować na dachu kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne, a ciepło i energia elektryczna będą płynęły do kuchni prosto ze słońca. Choć instalacje solarne do niedawna były uważane za zbędny wydatek, w ostatnim czasie cieszą się coraz większą popularnością, gdyż pozwalają połączyć oszczędzanie energii z ekologią i życiem w zgodzie z naturą. Obniżone rachunki za prąd i ciepło z pewnością przekonają wielu użytkowników, że eko kuchnia była zdecydowanie dobrym pomysłem.

Postaw na kolory ziemi

Kuchnia w stylu eko na wszelkie sposoby powinna kojarzyć się z siłą spokoju tkwiącą w naturze. Jeśli planujemy kolorystykę kuchni, wybierajmy przede wszystkim ciepłe, naturalne barwy raz różne kolory ziemi. W eko kuchni świetnie wyglądają beże, pastele, odcienie brązu, zieleni czy koloru ciemnego drewna. Mocne, intensywne kolory, takie jak czerwień czy czerń zdecydowanie nie sprawdzą się w eko kuchni, gdyż już na pierwszy rzut oka kojarzą się ze sztucznością. Jasne barwy powinny dominować zarówno w kolorystyce ścian, jak i mebli. Dobrym rozwiązaniem, które sprawdzi się na ścianie w przestronnej kuchni, jest położenie na niej fototapety z efektownym widokiem przyrody. Może to być las we mgle, łąka pełna kwiatów, zachód słońca nad jeziorem lub dowolny inny widoczek, który będzie przyciągał spojrzenia i kojarzył się z naturalnym pięknem. Fototapeta nie tylko sprawi, że kuchnia będzie miała eko styl, ale również optycznie powiększy niewielkie wnętrze i będzie jego największą ozdobą.

Nie zapomnij o zieleni

Kuchnia w stylu eko powinna na wiele sposobów nawiązywać do natury. Zadbajmy więc o to, by znajdowało się w niej sporo zieleni. Kwiaty doniczkowe można ustawić na stołach lub oknach – z pewnością podkreślą naturalny urok drewnianych mebli. Dobrym pomysłem jest zorganizowanie w kuchni domowego ogródka z ziołami. Można do tego celu wykorzystać fragment parapetu czy blatu kuchennego. Świeże, aromatyczne zioła nie tylko będą świetnie się prezentowały, ale również przydadzą się jako wzbogacenie smaku wielu naturalnych potraw przyrządzanych w eko kuchni.

Dobre nawyki w eko kuchni

W kuchni urządzonej w stylu eko warto również zadbać o drobne elementy, które będą świadczyć, że jej użytkownicy żyją w zgodzie z naturą. Trzeba więc znaleźć miejsce na pojemniki do segregowania odpadów, na wieszakach zawiesić bawełniane ściereczki zamiast używać papierowych ręczników. Przyda się też kilka dobrych, eko nawyków, takich jak gotowanie pod przykryciem, oszczędzanie wody, dbanie o czyszczenie za pomocą naturalnych środków, takich jak soda lub cytryna. Naturalne środki czyszczące są w pełni bezpieczne dla środowiska w odróżnieniu od chemicznych płynów czy mleczek, którymi czyścimy poszczególne powierzchnie. Kuchnia w stylu eko wymaga nie tylko odpowiedniej aranżacji – także jej użytkownicy swoimi codziennymi zwyczajami powinni świadczyć o tym, że żyją w zgodzie z naturą, a wystrój kuchni nie jest jedynie na pokaz.