Listwy przypodłogowe – czy warto montować?

Aby podłogowa doskonale się prezentowała, była funkcjonalna i trwała przez długie lata, ważne są nie tylko dobry wybór materiału na podłogę i właściwe wykonanie, ale również jej odpowiednie wykończenie. Służą do tego listwy przypodłogowe, bez których podłoga kiepsko się prezentuje i wygląda na niedokończoną.

Podczas układania podłogi zawsze należy tuż przy ścianach pozostawić tak zwaną szczelinę dylatacyjną, która pozwala ścianie pracować. Nie jest ona jednak zbyt elegancka, gdyż w takiej wolne przestrzeni często zbiera się kurz i brud. Dlatego też należy do wykańczania podłóg używać listew przypodłogowych, które powinny być tak dopasowane, by tworzyć z podłoga jednolitą całość. Gdy wybieramy listwę, warto pamiętać o szerokości szczeliny dylatacyjnej, aby wykończenie w całości zakryło nieefektowną wolną przestrzeń. Poza oczywistą zaletą, jaką jest maskowanie szczeliny dylatacyjnej, listwy przypodłogowe mają dużo więcej zalet.

Przykrycie dla biegnących kabli

W każdym domu czy mieszkaniu znajduje się całe mnóstwo kabli, za pomocą których podłączone są różnego rodzaju sprzęty. Bardzo często biegną one tuż przy ścianach i podłodze. Aby nie plątały się pod nogami, można je bez problemu ukryć pod listwami przypodłogowymi. W taki sposób zabezpieczymy okablowanie przed zniszczeniem i uszkodzeniem, a przy tym poprawimy efektowny i elegancki wygląd pomieszczenia. W ofercie dobrych producentów listew przypodłogowych można znaleźć także listwy do wielokrotnego montażu. Przydają się wtedy, gdy kupujemy nowe urządzenie wymagające podłączenia. Wtedy wystarczy rozmontować listwy, schować pod nimi kable, a następnie ponownie zamontować przy podłodze.

Ściany chronione przed zabrudzeniem i uszkodzeniem

Listwy przypodłogowe chronią nie tylko podłogę, ale również ścianę. Najczęściej zachodzą na nią na wysokość kilku centymetrów. To bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie, które zaczynamy doceniać podczas zmywania podłóg mopem czy odkurzania. Można bez problemu umyć podłogę aż do samej ściany, bez obaw, że zabrudzimy jej powierzchnię. Listwy znajdują się na takiej wysokości, że ochronią ścianę przed wilgocią czy zabrudzeniami.

Dzięki listwom przypodłogowym można również zwiększyć trwałość i długowieczność ściany. Pomagają one chronić ścianę przed odkurzaczem, uderzeniami w czasie przestawiania mebli, a także przed dziećmi. Maluchy lubią bawić się zabawkami, którymi uderzają bezpośrednio w ścianę. Dzięki listwom, zabawki będą zatrzymywały się na elementach listwy, a nie na samej ścianie. Unikniemy więc nieestetycznych zarysować, obdrapań czy innych uszkodzeń.

Z czego wykonane są listwy przypodłogowe?

Skoro wiemy już, że bez listew przypodłogowych nasze wnętrze będzie nie do końca wykończone, kolejna kwestią jest wybór odpowiedniego modelu czy koloru. Listwy wykonane są zwykle z trzech rodzajów materiałów: litego drewna, MFF bądź tworzywa sztucznego. Każde z tych rozwiązań ma swoje liczne zalety, ale również nie jest pozbawione wad.

Listwy z drewna – są zdecydowanie wersją najdroższą, dlatego też wiele osób nie decyduje się na ich zakup, stawiając na tańsze alternatywy. Ten rodzaj listew świetnie sprawdza się w przypadku podłóg, które również wykonane są z naturalnego drewna. Listwy drewniane są bardzo eleganckie, podkreślają stylowe wykończenie wnętrza, można je również w razie potrzeby odnawiać za pomocą szlifowania. Wybierając listwy drewniane warto zadbać o to, by były wykonane z takiego samego drewna i w identycznym odcieniu jak podłoga. Różnice kolorystyczne pomiędzy listwami a podłogą mogą bowiem powodować, że całość nie będzie prezentowała się zbyt dobrze. Pamiętajmy też, że naturalne drewno ma też pewne minusy. Wadą naturalnego drewna jest natomiast skłonność do wypaczania się, pękania lub pleśnienia. Wymaga więc intensywnej i systematycznej pielęgnacji.

Listwy z MDF – są wykonane z materiału drewnopodobnego i zdecydowanie tańsze niż listwy drewniane. Mogą być proste lub dekoracyjnie frezowane, co doskonale prezentuje się w klasycznych lub retro wnętrzach. Listwy przypodłogowe z MDF można również malować na kolor ściany, dzięki czemu tworzą z nią kompozycyjną całość.

Listwy z tworzywa – są najtańsza wersją listew przypodłogowych. Wykonane są z giętkiego i elastycznego tworzywa, są proste w montażu i można je zainstalować praktycznie w każdym pomieszczeniu. Jednak pod względem wyglądu i estetyki często pozostawiają wiele do życzenia. Wiele użytkowników woli wybrać droższe listwy z MDF lub drewna, ale mieć pewność, że estetyka wnętrza będzie na wysokim poziomie.