Najczęstsze błędy w aranżacji kuchni

Aranżacja kuchni wymaga umiejętnego połączenia estetyki i stylistyki z funkcjonalnością, wygoda użytkowania oraz wszelkimi zasadami ergonomii. Pamiętajmy więc, by wnętrze kuchenne dobrze zaplanować, zanim pojawią się w nim pierwsze meble. Usuwanie błędów w wystroju kuchni może być bowiem dosyć kosztowne – nie zawsze bowiem wiąże się jedynie z przestawianiem mebli. Czasem trzeba zamówić zupełnie inny sprzęt lub nawet kuc ściany, gdy okaże się, że nie zadbaliśmy chociażby o wystarczającą ilość gniazdek w ścianie.

Błędy w aranżacji kuchni można popełnić praktycznie na każdym kroku. Niektóre są niekorzystne jedynie pod względem wizualnym i estetycznym. Przykładowo – jeśli niewielkie wnętrze pomalujemy na ciemne barwy, optycznie je przyciemnimy i zmniejszymy, ale nie spowodujemy większych problemów z jego użytkowaniem. Zupełnie inaczej będzie w przypadku, gdy nie zadbamy o gniazdka w ścianie, a co za tym idzie, nie będzie gdzie podłączyć kuchenki czy zmywarki umieszczonej w zabudowie robionej na wymiar.

Za wąskie lub zbyt niskie blaty

W kuchni blaty robocze są jednym z najważniejszych elementów, które warunkują wygodną pracę. Warto więc zadbać o to, by były odpowiedniej szerokości, a także znajdowały się na właściwej wysokości. Specjaliści od aranżacji wnętrza zalecają wysokość blatów na poziomie 85 cm. Oczywiście, warto w tym względzie wziąć pod uwagę także wzrost samych użytkowników przyszłej kuchni. Jeśli są to osoby wysokie, dobrze jest rozważyć podniesienie blatów o kilka centymetrów. Błędem w przypadku blatów jest tez brak właściwego oświetlenia. W tym względzie jednak dosyć łatwo jest naprawić niedopatrzenia – wystarczy pod górnymi szafkami, a nad blatami zamontować oświetlenie punktowe lub taśmy LED, które w zupełności wystarczą, aby oświetlić powierzchnię do pracy.

Meble niedopasowane do wnętrza

W tej kwestii można popełnić całkiem sporo błędów. Bardzo często osoby, które planują wystrój kuchni, zachwycą się którąś z kuchni w studiach meblowych i koniecznie chcą mieć w swoim wnętrzu. Zdarza się jednak, że takie meble są zbyt duże lub za ciemne, co dodatkowo może zaciemniać pomieszczenie i powodować, że będzie ono mało funkcjonalne. W przypadku mebli zdarza się również ich niewłaściwe rozmieszczenie, szczególnie jeśli chodzi o kuchenną zabudowę na sprzęt AGD. Warto zadbać przede wszystkim o niewielkie odległości pomiędzy zlewozmywakiem, lodówką i kuchenką. Dobrym rozwiązaniem jest, gdy wszystkie te elementy znajdują się w jednej linii. Dzięki temu nie trzeba będzie dużo chodzić i przemieszczać się po kuchni podczas codziennego przygotowywania posiłków.

Za mało gniazdek

Liczba gniazdek w kuchni musi być zdecydowanie większa niż w innych pomieszczeniach, musza być też odpowiednio rozmieszczone już na etapie planowania aranżacji kuchennej. Pamiętajmy o gniazdkach, d których podłączać będziemy kuchenkę elektryczną, zmywarkę lub pralkę, jeśli również będzie znajdowała się w kuchni. Dobrze jest, aby gniazdka znajdowały się dokładnie z tyły w miejscu, gdzie planujemy ustawić konkretny sprzęt. Kolejna kwestia to gniazdka przy blatach roboczych. Przy blatach pracujemy często z użyciem wielu elektrycznych sprzętów kuchennych. Zadbajmy więc o to, aby można je było szybko i sprawnie podłączyć. Jeśli nie zadbamy o gniazdka przy blatach, użytkowanie sprzętu kuchennego, a w szczególności małego AGD może być mocno utrudnione.

Zbyt mało wolnej przestrzeni

Ten błąd najczęściej popełniamy w przypadku niewielkich kuchni, w których każdy centymetr kwadratowy powierzchni ma ogromne znaczenie. Jeśli źle dobierzemy meble lub będzie zbyt dużo sprzętu kuchennego, pozostanie za mało miejsca do swobodnego poruszania się po kuchni. Warto pamiętać o tym zwłaszcza wtedy, gdy kuchnia ma służyć całej rodzinie i w jednym czasie będzie się po niej poruszać nawet kilka osób. Czasem warto wybrać mniejsze meble lub ograniczyć liczbę sprzętu na rzecz funkcjonalności i ergonomii całego pomieszczenia.

Kiepskie oświetlenie

W oświetleniu kuchni również można popełnić sporo błędów, które wychodzą dopiero podczas późniejszego użytkowania. W wielu kuchniach nadal jeszcze funkcjonuje najczęściej górne oświetlenie, które nie zawsze się sprawdza i powoduje, że duża część przestrzeni znajduje się w cieniu, o mocno utrudnia funkcjonowanie. Zamiast nacisku na oświetlenie górne dobrze jest postawić na punktowe oświetlenie, doświetlenie frontów szafek, blatów i innych powierzchni roboczych, przy których spędzamy najwięcej czasu.

Zbyt ciemna przestrzeń

Wiele osób w wystroju wnętrza kuchennego kieruje się przede wszystkim modą i nowoczesnymi trendami. Okazuje się jednak, że to, co dobrze prezentuje się w katalogach wnętrzarskich, nie do końca dobrze będzie wyglądało w niewielkiej kuchni o ograniczonym metrażu. Bardzo często wybieramy meble zbyt ciemne i matowe, które dodatków przytłaczają i tak niewielką przestrzeń. Podobnie jest z doborem kolorystyki ścian. Gdy decydujemy się na ciemne barwy na ścianach, być może dobrze wyglądają one w pustej kuchni, jednak po wstawieniu wszystkich mebli i sprzętu może się okazać, że ciemna kolorystyka była bardzo złym pomysłem.