Projektowanie wnętrz – trendy

Trendy w projektowaniu wnętrz zmieniają się z sezonu na sezon. Bardzo często coś, co jeszcze niedawno było absolutnie na topie, nagle staje się już mocno passe. Dlatego, jeśli urządzamy własne mieszkanie, nie należy kierować się wyłącznie najnowszymi trendami. Owszem, bierzmy z nich to, co nam się podoba. Ale nie warto dążyć do tego, by nasze domy i mieszkania wyglądały jak żywcem wyjęte z katalogów wnętrzarskim. Mają one bowiem przede wszystkim być do życia, a nie do oglądania.

Wśród aktualnych trendów w wystroju wnętrza bardzo popularna jest moda na minimalizm, zarówno w formie, jak i w treści. Minimalistyczne wnętrza są bardzo eleganckie i stylowe, a ich zaprojektowanie wymaga bardzo precyzyjnego zaplanowania każdego detalu. Nie da się bowiem takiego wnętrza zastawić dekoracjami i w ten sposób uzyskać jakiś efekt aranżacyjny. W minimalistycznym wnętrzu musimy wybierać minimalistyczne meble o prostych liniach i bez ozdób, równie proste aranżacje okien, kolory ścian i wykończenia podłóg. Warto stawiać na jasne kolory oraz dużą ilość światła. To optycznie powiększa zwłaszcza niewielkie wnętrza. We wnętrzu minimalistycznym możemy sobie pozwolić na jeden czy dwa mocne akcenty kolorystyczne lub zdobnicze. Przełamują one chłód i spokój, dodają pomieszczeniu energii i charakteru.

Modne meble designerskie

Ważnym trendem w nowoczesnym projektowaniu wnętrz są designerskie meble, czyli takie, które są projektowane niczym dzieła sztuki. Charakteryzują się one zwykle ciekawą formą, mocnymi kolorami, niebanalnymi rozwiązaniami dekoracyjnymi. Meble designerskie sprawdzają się nie tyle jako podstawowy element wystroju, a jako mocny akcent kolorystyczny czy wzorniczy. Wystarczy efektowny, duży fotel w pastelowym kolorze czy pełna uroku, bardzo ozdobna toaletka, aby stworzyć we wnętrzu zupełnie inny nastrój. Pamiętajmy jednak, że meble designerskie muszą być nie tylko modne, ale również wygodne. Niektórzy projektanci tak daleko zapędzają się w swoich fantazjach, że tworzą meble bardzo niewygodne i trudne w użytkowaniu. Zanim więc wybierzemy jakiś ciekawy produkt z katalogu nowoczesnego designu wnętrza, postarajmy sobie wyobrazić sobie jego codzienne użytkowanie. Może się bowiem okazać, że wyjątkowo piękny fotel będzie równie wyjątkowo niewygodny, gdy będziemy codziennie na nim spędzać czas wolny.

Ekologia na topie

Wśród wielu modnych obecnie trendów wnętrzarskich, gdzieś na samej górze listy popularnych stylów możemy znaleźć styl eko. I nic w tym dziwnego – w dzisiejszych czasach modne jest wszystko, co jest ekologiczne, naturalne, zgodne z matką ziemią. Wnętrza w stylu eko to propozycja dla osób, które nie tyle podążają za tą modą, ale faktycznie identyfikują się z ideologią ekologicznych rozwiązań w życiu codziennym. Eko wnętrza są przede wszystkim bardzo naturalne i w miarę możliwości pozbawione chemii i sztucznych substancji. Jeśli podłoga – to z naturalnego drewna. Jeśli farby na ścianach – to organiczne. Świetnie prezentuje się też naturalna cegła. Meble wykonane są z naturalnego drewna, a wszelkie dodatki materiałowe z naturalnych tkanin, takich jak len. Ekologiczne wnętrza świetnie się prezentują, są bardzo lekkie i harmonijne, a jednocześnie klimatyczne. W takiej stylistyce praktycznie każdy dobrze się czuje, gdyż jest na wszelkie sposoby naturalna.

Światło w każdej formie

Nowoczesne projektowanie wnętrz duży nacisk kładzie na odpowiednie oświetlenie każdego wnętrza. To ważne zwłaszcza przy projektach niewielkich pomieszczeń, którym światło optycznie dodaje powierzchni. Gdy urządzamy dowolne pomieszczenie, musimy zadbać o to, by wpadało do niego jak najwięcej naturalnego dziennego światła. Stawiajmy na delikatne aranżacje okien. Ciężkie zasłony i rolety są raczej niewskazane. Niezbędne natomiast jest sztuczne oświetlenie, które musi być zaprojektowane z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. W nowoczesnym projektowaniu wnętrza oświetlenie pełni bowiem nie tylko funkcję praktyczną, ale również ma ogromny wpływ na tworzenie we wnętrzu klimatu. Potrzebne jest więc nie tylko górne światło, ale również oświetlenie boczne oraz uzupełniające, które będzie pełnić funkcję dekoracyjną.

Warto zlecić projekt specjaliście

Wiele osób, które urządzają swoje domy i mieszkania uważa, że aranżacja wnętrza nie jest niczym skomplikowanym. Wybierają po prostu te meble czy dodatki, które im się podobają. Dopiero potem okazuje się, że nic do siebie nie pasuje, a wnętrzu daleko do harmonii i elegancji. Aby dobrze zaprojektować salon czy kuchnię, trzeba mieć nie tylko zmysł estetyczny, ale również sporo wiedzy na temat łączenia stylów i kolorów, dbania o funkcjonalność i ergonomię pomieszczenia. Jeśli chcemy, aby nasz dom był stylowy, elegancki, wygodny i funkcjonalny, warto projekt jego wnętrza zlecić doświadczonemu projektantowi wnętrz.