Salon w stylu art deco

Styl art deco we wnętrzach ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Wymaga bowiem sporej znajomości tematu, konsekwencji w urządzaniu poszczególnych pomieszczeń, a jednocześnie umiejętnego łączenia mebli i dodatków. Jednak efekt końcowy takie aranżacji zdecydowanie jest warty wysiłku włożonego w urządzanie wnętrza. Choć styl art deco doskonale prezentuje się w każdym wnętrzu, szczególne wrażenie robi w salonie.

Salon jest reprezentacyjną i najczęściej największą częścią każdego domu lub mieszkania, dlatego warto zadbać o to, by łączył w sobie nienaganna stylistykę i elegancję z funkcjonalnością i wygodą korzystania z takiego wnętrza. Jeśli chcemy urządzić salon w stylu art deco, warto przede wszystkim zrobić to od podstaw. Ten rodzaj aranżacji wnętrza wymaga bowiem idealnego łączenia wszystkich elementów wystroju. Nie ma tu miejsca na żaden bałagan aranżacyjny czy przypadkowość. Wszystko musi mieć swoje przemyślane miejsce.

Nieoczywista kolorystyka

Stylistyka art deco to połączenie klasyki, wnętrz retro, antyków i dekoracyjnych dodatków. Całość tworzy wyjątkowy, nieco tajemniczy i nostalgiczny klimat, a każdy element wystroju wnętrza ma ogromne znaczenie. Zacznijmy jednak od podstaw, czyli od zaplanowania kolorystyki wnętrza. W stylu art deco na pierwszym planie jest czerń i biel, które mogą występować samodzielnie lub w ciekawych połączeniach. Doskonale prezentować będzie się podłoga z czarno białych kafelków czy paneli lub biała ściana z umiejętnie dopasowanymi czarnymi elementami lub wzorami. Kolejnym kolorem, który doskonale odnajduje się w stylistyce art deco jest złoto, które może występować jako wykończenie mebli, element aranżacji ścian i okien oraz w umiejętnie dobranych dodatkach. Wnętrza art deco są jasne, pełne światła i przestrzeni, a jednocześnie bardzo klimatyczne i przywodzące na myśl dawno minione czasy.

Bogate, efektowne meble

W stylu art deco królują antyki lub meble stylizowane na stare i inspirowane minionymi epokami. Wystrój wnętrza jest niezwykle bogaty, a każdy mebel jest prawdziwym dziełem sztuki wnętrzarskiej. W stylu art deco królują efektowne, bogato zdobione kanapy, designerskie fotele stylizowane na królewskie trony, ozdobne szafki i stoły z ciekawymi elementami wykończenia czy dekoracyjnymi rzeźbieniami. Bogate są również materiały – tkaniny obiciowe mebli w stylu art deco to przede wszystkim velvet, welur, aksamit oraz inne materiały, które są przyjazne w dotyku, błyszczące i bardzo efektowne. W stylu art deco nie powinno zabraknąć dekoracyjnych poduszek, eleganckich, zwiewnych zasłon czy stylowych narzut na łóżko. Materiały powinny być jednak lekkie, delikatne, przejrzyste – nie chodzi o to, by zbierały kurz i przytłaczały wnętrze, a by były efektowną i inspirującą ozdobą.

Efektowne oświetlenie

Planując salon w stylu art deco zwróć uwagę także na oświetlenie. W takim wnętrzu nie sprawdzą się żadne nowoczesne czy minimalistyczne lampy – im więcej zdobień, tym lepiej. Jako oświetlenie górne doskonale wyglądają bogato zdobione żyrandole czy abażury stylizowane na wersje klasyczne czy retro. Dają one efektowne światło, a jednocześnie same w sobie są wyjątkowym elementem przyciągającym spojrzenia i budującym klimat wnętrza. Warto też umieścić w salonie efektowne lampy stojące i lampki biurkowe. One także powinny być klasyczne, nieco antyczne w wyglądzie, pełne zdobień, ciekawych tkanin, kryształków czy rzeźbień. Lampy w stylu art deco są nieodłącznym elementem dekoracji wnętrza, nie powinny więc być wybierane w sposób przypadkowy. Dobrym pomysłem jest wybieranie oświetlenia kreowanego przez artystów projektantów, którzy z każdej lampy potrafią stworzyć prawdziwe dzieło sztuki.

Lustra jako elementy dekoracji

W aranżacji salonu art deco trzeba zwrócić uwagę także na to, co na ścianach. Ich klasyczna bel warto przełamać umiejętnie dobranymi obrazami. Doskonale sprawdzają się obrazy w bogatych, efektownych ramach, które robią o wiele większe wrażenie niż to, co znajduje się na obrazie. Jeszcze lepszym rozwiązaniem są dekoracyjne lustra z bogato zdobionych ramach, w których każdy detal jest wykonany z ogromną dbałością i starannością. W stylu art deco niezwykle istotne są wszelkie detale dekoracyjne, które budują klimat wnętrza. Wybierając ozdobne dodatki warto kierować się jakością ich wykonania, trwałością oraz artyzmem. Zdecydowanie nie sprawdzą się w takim salonie proste, tanie dodatki z meblowych czy wnętrzarskich sieciówek. Wszystkie elementy wystroju wnętrza powinny być oryginalne, unikalne i niebanalne. Dzięki temu uzyskamy kompozycyjna i harmonijną całość, a nasz salon będzie miejscem wyjątkowym, pełnym uroku, magii i nostalgii zamkniętej w starych, efektownych przedmiotach.