Trendy kuchenne w 2019

Początek Nowego Roku za każdym razem przynosi pewne unowocześnienia, a nawet rewolucje – również w świecie architektury. Jest to czas, w którym rodzi się wiele pytań. Które rozwiązania z przeszłości nadal pozostaną aktualne? Jakie trendy będą stanowiły całkowitą nowość? Zapoznanie się z odpowiedziami na tego typu pytania pozwala zaaranżować oryginalną i niepowtarzalną przestrzeń, której styl będzie utrzymany w zgodzie z panującą modą. Sprawdź jakie są trendy kuchenne 2019 roku i gotuj nie tylko ze smakiem, ale również w dobrym stylu!

Stonowana kolorystyka

W projektowaniu wnętrz niezwykle istotny jest kolor. Dlatego też, w pierwszej kolejności należy zapoznać się z paletą barw, która będzie wiodła prym w danym sezonie. W 2019 roku tendencja z wcześniejszych lat w dużej mierze zostanie utrzymana. Dominować będą minimalistyczne, często wręcz ascetyczne, delikatne, pastelowe kolory. Wśród nich najbardziej popularne będą: pudrowy róż, stonowana zieleń, subtelny błękit, przykurzony fiolet lub barwa jasnożółta. Nie zabraknie również szarości, która już od dłuższego czasu gości w kuchennych wnętrzach. Te kolory stanowić będą bazę pozwalającą wprowadzać elementy wyróżniające się nieco większą intensywnością kolorystyczną. Mowa tutaj chociażby o uniwersalnej czerni oraz kolorach natury – karmelu, brązie lub beżu.

Ekologiczna kuchnia

Niezwykle cieszy fakt, że obecnie wzrasta świadomość społeczeństwie w zakresie konieczności podejmowania ekologicznych działań. Ma to swoje odzwierciedlenie również w kuchennym wyposażeniu. I to zarówno na etapie jego produkcji, jak i podczas wykorzystywania poszczególnych rozwiązań. Dzięki położeniu większego nacisku na ochronę środowiska, tworzonych jest wiele ułatwień, które pozwalają chociażby uprościć proces segregacji śmieci. Duża jest w tym zasługa producentów, którzy projektując meble kuchenne wyposażają je w szuflady, które mogą pomieścić kilka zamykanych pojemników na różnego typu odpady. Takie szuflady są bardzo często wspomagane elektronicznie, przez co można otworzyć je lub zamknąć delikatnym ruchem ręki, biodra, a nawet kolana.

Meble, które współpracują

Obecnie projektanci kuchennych wnętrz stawiają na prostotę, pełną harmonię i spójność tworzonej aranżacji. Wszystkie części umeblowania powinny stanowić zwartą całość. Elementem, który dotychczas skutecznie zaburzał taką równowagę były uchwyty przy szafkach i szufladach umożliwiające ich otwarcie. Teraz ich miejsce zastępują rozwiązania, które są mniej widoczne – uchwyty frezowane, czy też zautomatyzowane, elektroniczne mechanizmy, działające na ruch lub dotyk.

Nowoczesne urządzenia grzewcze

Stosunkowo duże zmiany zaszły w tym sezonie również w zakresie użytkowania kuchennych urządzeń grzewczych i sposobów wkomponowywania ich w pozostałą część aranżacji. Obecnie, przy użyciu różnych sposobów, są one skutecznie ukrywane. Można nawet całkowicie zakryć typowo kuchenną część tego pomieszczenia i przeznaczyć go również do innych celów. Osoby, które jednak cenią sobie wyeksponowanie pewnych elementów, mogą zdecydować się na umieszczenie urządzeń grzewczych w bezpośrednim połączeniu z konstrukcją blatu. Niejednokrotnie mogą być one ściśle zintegrowane z resztą zabudowy, tworząc przy tym zwartą całość niezaburzającą jednolitej płaszczyzny blatu. Montując je na popularnych kuchennych wyspach można zadbać o to, aby były one częściowo widoczne, albo całkowicie niezauważalne dla niewtajemniczonych. Jest to zdecydowany ukłon projektantów w stronę indywidualności osób, które lubią spędzać w kuchni wiele czasu i cenią sobie przy tym niebanalne rozwiązania technologiczne.

Inteligentne wyposażenie kuchni

Nowoczesność w kuchni w 2019 roku wyraża się także w doborze zaawansowanego sprzętu, który umożliwia przechowywanie produktów spożywczych, zmywanie naczyń, czy też przygotowywanie, gotowanie oraz pieczenie potraw. Kuchnia w tym sezonie staje się jeszcze bardziej inteligentna, co pozwala jej jeszcze lepiej dopasować się do potrzeb osób z niej korzystających. Prym wiodą w tym względzie urządzenia gospodarstwa domowego połączenie z siecią bezprzewodową. Coraz bardziej popularna staje się chociażby inteligentna lodówka, która wyróżnia się funkcjami pozwalającymi sprawdzić zawartość lodówki bez konieczności otwierania jej. Inteligentne lodówki mogą także podpowiedzieć kiedy należy zrobić zakupy, które produkty należy kupić, a jaki trzeba zjeść w pierwszej kolejności, bo kończy się ich termin przydatności do spożycia.

Multimedialne panele

Rok 2019 to również czas, w którym w zapomnienie pójdą klasyczne, nieco nudne płytki. Nowoczesną alternatywą dla nich staną się multimedialne panele. Dzięki takiemu rozwiązaniu na kuchennych ścianach będą mogły znaleźć się wzory, ornamenty oraz motywy, o jakich tylko się zamarzy. Da to większe pole do popisu dla naszej wyobraźni i kreatywności, bowiem oryginalne kompozycję będą mogły być wyrazem naszej indywidualności. Będą stanowiły przy tym niezwykle interesujący dodatek i uzupełnienie całej aranżacji, która zadziwi wszystkich, który będą mieli okazję ją podziwiać.

Naturalne materiały

W 2019 roku meble kuchenne powinny być wykonane z wysokiej jakości naturalnych materiałów. Królować więc będą: drewno, kamień, metal, lastryko lub marmury. Te tradycyjne składniki będą jednak wyróżniały się swoistą oryginalnością, bowiem zalecane będzie łączenie ze sobą kilku takich materiałów, jak również tworzenie różnorodnych struktur. Urozmaicanie wyglądu mebli w wyniku ich interesującego wykańczania – na przykład poprzez nadawanie efektu postarzania, patyny lub polerowania – jedynie podkreśli ten wyjątkowy efekt.

Podsumowanie

Stojąc przed wyzwaniem związanym z zaprojektowaniem kuchni oraz z wyborem poszczególnych elementów jej wyposażenia, warto jest zwrócić uwagę na trendy kuchenne, jakie obecnie panują. Dobre jest to zrobić także wtedy, gdy planuje się dokonać metamorfozy tego pomieszczenia poprzez zmianę kilku elementów – oczywiście w zgodzie z najnowszą modą. Śledzenie współczesnych trendów kuchennych i czerpanie z nich tego, co najbardziej się nam podoba to niezwykle rozsądne rozwiązanie. Wdrożone w praktyce pozwoli zaaranżować kuchnię, która ze względu na swoje przeznaczenie będzie praktyczna i funkcjonalna oraz urządzona stylowo i modnie.