Uchwyty do mebli – czym kierować się przy wyborze?

O tym, że diabeł tkwi w szczegółach, nie trzeba przypominać nikomu, kto miał do czynienia z aranżacją wnętrza. Nawet najdrobniejsze detale mają wpływ na to, jak pomieszczenie się prezentuje i jaka panuje w nim atmosfera. Jednym z elementów, które musimy wybrać w czasie urządzenia wnętrza, są uchwyty do mebli. Warto, by łączyły w sobie unikalny design, wysoką jakość wykonania z funkcjonalnością i komfortem codziennego użytkowania. Na nic bowiem zdadzą się efektowne rozwiązania, jeśli będą całkowicie niepraktyczne.

Dekoratorzy i projektanci wnętrz często uchwyty do mebli nazywają biżuterią dla wnętrza. Nie są one obecnie jedynie koniecznym, praktycznym elementem, ale czymś, co może mieć ogromne znaczenie aranżacyjne i dekoracyjne. Gdy urządzamy wnętrze, warto więc brać pod uwagę nie tylko te najważniejsze elementy, jak meble, oświetlenie czy kolorystyka, ale również detale. Nasz wybór będzie przecież nam towarzyszył przez długie lata użytkowania.

Materiał i sposób mocowania

Elementy do otwierania mebli można podzielić na dwie grupy – uchwyty i gałki. Różnią się one sposobem mocowania, a także późniejszego użytkowania. Zarówno jedne, jak i drugie mogą być wykonane z różnych materiałów – metalu, kryształu, drewna czy ceramiki. W ofercie producentów tego rodzaju rozwiązań możemy znaleźć zarówno minimalistyczne, bardzo proste i eleganckie uchwyty, jaki takie, które są pięknie zdobione i można je z powodzeniem nazwać małymi dziełami sztuki użytkowej. Wybierając uchwyt lub gałkę warto dopasować ją kolorystyką i wielkością do mebla, w którym docelowo ma się znaleźć. Bardzo ważna jest również waga drzwi czy szuflady, która będzie otwierana. Małe, niepozorne uchwyty zdecydowanie nie będą dobrym rozwiązaniem, gdy do otworzenia ciężkiej szuflady trzeba będzie użyć sporej siły. Do niewielkich mebli, jak szuflad w toaletkach czy szafkach nocnych można natomiast wykorzystać niewielkie kołatki, które rozmiarowo będą pasowały do elementu, jaki otwierają.

Bardzo ważna funkcjonalność

Gdy wybieramy gałki i uchwyty do mebli, zwracajmy uwagę, kto i jak często będzie ich używał na co dzień. W kuchni, gdzie jest sporo szuflad i szafek, warto stawiać na uniwersalne rozwiązania, które będą wygodne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. W dziecięcych pokojach stawiajmy przede wszystkim na bezpieczeństwo i funkcjonalność. Dobrym rozwiązaniem będą gałki z drewna lub z tworzywa, bez żadnych ostrych kantów. Nie trzeba wtedy będzie się obawiać, że dziecko w czasie zabawy uderzy się i zrobi sobie krzywdę. W przypadku rzadko używanych mebli czy szuflad, które otwieramy może kilka razy do roku, można sobie pozwolić na ciekawe, dekoracyjne rozwiązania, które może nie są zbyt funkcjonalne, ale za to bardzo dobrze się prezentują.

Dopasowane do designu wnętrza

Wybierając uchwyty i gałki do mebli koniecznie trzeba wziąć pod uwagę także ogólną stylistykę wnętrza, które aranżujemy oraz wygląd i stylistykę mebli. Meble minimalistyczne czy skandynawskie potrzebują równie chłodnych w wyrazie rozwiązań, jeśli chodzi o uchwyty. Najlepiej, jeśli będą one bardzo proste, wykonane z metalu pokrytego różnego rodzaju wzmacniającymi powłokami. Warto również zwracać uwagę na kolorystykę, by była dopasowana do innych elementów wnętrza. Najlepiej, gdy gałki będą współgrały z meblem, a nie kontrastowały z jego kolorem. We wnętrzach urządzonych tradycyjnie i z pewnym przepychem, świetnie prezentują się bogato zdobione uchwyty, które mogą być dodatkowym elementem dekoracyjnym, przyciągającym uwagę i budującym klimat wnętrza.

Zawsze trzeba stawiać na jakość

Na rynku uchwytów i gałek do mebli wybór mamy naprawdę spory, a oferta producentów może przyprawić o zawrót głowy. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, warto je sprawdzić pod względem jakości i solidnego wykonania. Bardzo często takie detale kupujemy jedynie oczami, nie zwracając uwagi na to, jak są wykonane i jakie są możliwości ich zamontowania. Każdy uchwyt powinien być produktem wysokiej jakości, wykonanym z dbałością o najdrobniejsze szczegóły, mocnym, solidnym i łatwym do utrzymania w czystości. Jeśli tych kwestii nie dopilnujemy, może się okazać, że nasze uchwyty będą cieszyły oczy niezbyt długo i nie wytrzymają pierwszego starcia z otwarciem ciężkiej szuflady. Inwestując w produkty słabej jakości, musimy liczyć się z tym, że nasze meble prędzej czy później zaczną straszyć odpadniętymi lub ledwo się trzymającymi uchwytami. A to zdecydowanie nie wpłynie pozytywnie na charakter i wizerunek wnętrza.