Zasady użytkowania frontów MDF

Płyta MDF jest powszechnie stosowana w przypadku mebli kuchennych, zarówno tych gotowych i dostępnych w salonach meblowych, jak i mebli wykonywanych na indywidualne zamówienie. Meble z płyty MDF mają wiele zalet, a jednocześnie dają mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Aby jednak spełniały swoje zadanie w stu procentach i doskonale prezentowały się przez wiele lat użytkowania, trzeba właściwie o nie dbać i używać w odpowiedni sposób.

Płyty MDF należą do materiałów drewnopodobnych, które w wielu przypadkach do złudzenia imitują naturalne drewno. Wykonane są z drobno zmielonego oraz bardzo mocno sprasowanego drewna. W ten sposób powstaje sztywna, mocna powierzchnia, która świetnie sprawdza się jako materiał meblowy.

Płyty MDF są trwałe, wytrzymałe, odporne na zniszczenia i uszkodzenia. Warto jednak pamiętać, że jak każde materiały wykonane z drewna, mają tendencje do odkształcania się czy odbarwiania pod wpływem wilgoci czy pary wodnej. Dlatego też płyty MDF najczęściej pokryte są różnego rodzaju okleinami czy warstwami wzmacniającymi, dzięki którym ich trwałość jest o wiele większa. Fornir, laminat czy inne okleiny nadają meblom z płyt MDF bardzo estetyczny wygląd, a jednocześnie dostępne są w wielu wersjach. Nic więc dziwnego, że płyty drewnopodobne królują w naszych kuchniach bez względu na stylistykę wystroju wnętrza.

Trwałe nie oznacza niezniszczalne

Choć fronty wykonane z płyt MDF uważane są za naprawdę solidne, wytrzymałe i trwałe, niektórzy użytkownicy wydają się zapominać, że jednak nie są to materiały niezniszczalne. Mocne trzaskanie drzwiami czy szufladami, niewłaściwe mycie czy pielęgnacja, a także nieustanne narażenie na dziecięce ręce czy zwierzęce pazurki zdecydowanie nie pomagają płytom w utrzymaniu długotrwałej świetności. Jeśli decydujemy się na meble z płyt MDF, warto poznać zasady ich prawidłowego użytkowania. Kiepskie dbanie o meble kuchenne sprawi, że nawet najlepszej jakości i świetnie prezentujące się meble szybko stracą na wyglądzie i trzeba będzie je o wiele szybciej wymieniać na nowe modele. Pamiętajmy, że inwestycja w meble kuchenne to nie tylko spory wydatek, ale również efekt, który powinien być długofalowy. Im lepiej zadbamy o fronty i blaty, tym dłużej będą nam służyć w niezmienionym stanie.

Mycie, czyszczenie, konserwacja

Fronty mebli kuchennych są o wiele bardziej narażone na zabrudzenia niż meble w innych pomieszczeniach w domu. Nic wiec dziwnego, że regularnie trzeba je czyścić i usuwać wszelkie zanieczyszczenia. Mycie frontów z płyt MDF należy wykonywać wyłączne przy użyciu bardzo miękkich, delikatnych i przyjemnych w dotyku szmatek bawełnianych lub z mikrofibry. Niewskazane są żadne zmywaki o twardej powierzchni, które mogą powodować niemożliwe do usunięcia skazy i zarysowania. Uważajmy również ze stawianiem na blatach gorących naczyń czy przedmiotów o ostrych krawędziach – również mogą uszkadzać powierzchnię lub powodować nieestetyczne odkształcenia.

Większość zanieczyszczeń z płyt MDF można usunąć suchą lub lekko wilgotną szmatką – nie ma wiec potrzeby moczenia całej powierzchni mebla, ani tym bardziej stosowania intensywnych środków chemicznych. Jeśli potrzebujemy chemicznego wsparcia, do czyszczenia wybierajmy delikatne mleczka pielęgnujące, płyny do naczyń lub do mycia szyb. Nie niszczą one powierzchni i po czyszczeniu pozostawiają ją idealnie gładką. Jeśli fronty zabrudzą się mocno barwiącymi substancjami, jak chociażby sok z wiśni czy z buraków, należy usunąć je jak najszybciej. Zwlekanie z czyszczeniem może spowodować, że fronty odbarwią się na stałe i nie da się ich wyczyścić za pomocą żadnych środków.

Co może zaszkodzić frontom z płyt MDF?

Samo czyszczenie frontów z MDF nie wystarczy, aby dobrze się prezentowały i zachowały trwałość przez lata. Trzeba też pamiętać, że nawet najbardziej wytrzymałe meble kuchenne nie powinny być narażone na działanie wilgoci i pary wodnej w nadmiernej ilości. Jeśli więc gotujemy, zawsze stosujmy wyciągi i okapy, które odprowadzą opary i ochronią kuchenne szafki przed osadzaniem się tłustych osadów.

Jeśli na fronty czy blaty coś się wyleje, najlepiej jest od razu to sprzątnąć. Zaschnięte plamy nie tylko są o wiele trudniejsze do usunięcia, ale też sprawiają, że powierzchnia szafki może trwale się odbarwić lub odkształcić, jeśli plama będzie bardzo wilgotna. Należy unikać również wylewania na blaty czy fronty wody – dosyć szybko może spowodować ona nieestetyczne odkształcenia. W przypadku frontów z płyt MDF działa prosta zasada, która sprawdza się we wszystkich innych dziedzinach życia – jak dbasz, tak masz. To, jak będą wyglądały szafki kuchenne, w dużym stopniu zależy od tego, w jaki sposób będą się z nimi obchodzili ich użytkownicy.