5 reguł dekorowania wnętrz

Aranżacja wnętrza to wyzwanie, przed którym staje każdy, kto urządza własny dom lub mieszkanie. Jeśli do tej pory nie mieliśmy z wnętrzarstwem zbyt wiele wspólnego, warto poznać podstawowe zasady urządzania mieszkania. Nie należy kierować się wyłącznie tym, co nam się podoba. Wnętrz powinno być tak zaprojektowane, aby wszystkie znajdujące się w nim elementy tworzyły stylową, harmonijną całość.

1. Podział na strefy

Każde wnętrze, bez względu na to, czy urządzamy duży dom, czy niewielkie mieszkanie, powinno być podzielone na funkcjonalne strefy – dzienną oraz nocną. Strefa dzienna jest w pewnym stopniu reprezentacyjna – to w niej spędzamy czas, przyjmujemy gości czy cieszymy się rodzinnym klimatem. Strefa dzienna powinna być tak urządzona, aby znalazło się w niej miejsce do wypoczynku oraz do przyjmowania gości. Warto zadbać o właściwe oświetlenie oraz rozmieszczenie mebli w taki sposób, aby nie utrudniały codziennego ich użytkowania. W strefie reprezentacyjnej najważniejszy jest salon, najczęściej połączony z jadalnia, a także kuchnia, jeśli jest pomieszczeniem otwartym na salon. W strefie nocnej powinna znajdować się sypialnia oraz pomieszczenia przeznaczone do wypoczynku. Jest to strefa dostępna wyłącznie dla domowników, w której nie przyjmuje się gości, a spędza czas na wypoczynki i relaksie.

2. Wybór odpowiedniego stylu

Planując wystrój wnętrza na samym początku warto wybrać konkretny styl aranżacyjny, który w dużym stopniu wyznaczy nam zasady postępowania przy aranżowaniu poszczególnych elementów pomieszczenia. Wśród stylów wystroju wnętrza do wyboru mamy naprawdę sporo. Bardzo popularne są wnętrza nowoczesne, skandynawskie, minimalistyczne, ale też swoich zwolenników ma elegancka klasyka, wnętrza rustykalne, prowansalskie czy industrialne. Wybór powinien być podyktowany przede wszystkim naszymi indywidualnymi upodobaniami i tym, w jakich wnętrzach najlepiej się czujemy. Jeśli lubimy ciepłą, przytulną atmosferę klasycznych wnętrz, nie urządzajmy naszego domu na siłę w minimalistycznym nowoczesnym stylu. Owszem, efekt końcowy z pewnością będzie przyciągał spojrzenia, a wnętrze będzie się świetnie prezentowało. Może się jednak okazać, że nie do końca wygodnie będzie nam się mieszkało w pomieszczeniach, w których nie do końca swobodnie się czujemy.

3. Od największego do najmniejszego

W aranżacji wnętrza należy zachować równowagę i harmonię oraz umiejętnie wybierać wszystkie elementy wystroju wnętrza. Zasada mówi, że najpierw należy wybierać duże elementy – drzwi, okna, meble, a następnie do nich powoli dopasowywać kolejne meble i inne akcesoria do wystroju wnętrza. W drugą stronę ta zasada niestety nie działa. Jeśli kupimy designerskie krzesło, trzeba będzie dopasować do niego wszystkie większe meble. Lepiej jest najpierw wybrać stół, kanapę czy system do przechowywania, a następnie decydować o takich elementach, jak krzesła, rodzaje lamp czy dodatków na ścianach.

4. Harmonia i równowaga

Planując aranżację wnętrza nie można zapominać o podłogach i ścianach, które często pomijamy, tymczasem są one tłem dla wszystkich innych elementów wystroju. Ściany w naszych wnętrzach powinny stanowić tło dla mebli oraz dodatków dekoracyjnych. Jeśli decydujemy się na ścianę w mocnym, intensywnym kolorze, meble, szczególnie te duże, powinny być stonowane i jednolite. Jeśli natomiast wybieramy mocne kolorystycznie czy bardzo designerskie meble, raczej odpuśćmy sobie jakiekolwiek szaleństwa aranżacyjne na ścianach. We wnętrzu powinna być zachowana równowaga i umiar. Zbyt dużo bodźców wzrokowych nie będzie dobrym rozwiązaniem.

5. Co za dużo, to niezdrowo

Ta prosta zasada sprawdza się w wielu aspektach naszego życia, także w aranżacji wnętrza. Bez względu na to, czy urządzamy kuchnię, salon czy sypialnię, warto zachować umiar i zdrowy rozsądek, szczególnie, jeśli chodzi o dodatki. Osoby, które urządzają nowe mieszkania i często jeżdżą po sklepach meblowych czy z akcesoriami wnętrzarskimi, często wybierają oczami i decydują się na zakup wielu różnych elementów, które nie tylko nie pasują do siebie, ale również jest ich po prostu za dużo. Jeśli wszystkie te meble i dekoracje poustawiamy w pomieszczeniu, może się okazać, że będzie ono mocno zagracone i będzie sprawiało wrażenie mniejszego niż w rzeczywistości. W każdym wnętrzu elementy aranżacji powinny być tak rozplanowane, aby pomiędzy nimi było sporo wolnej przestrzeni. Dzięki temu wnętrze będzie eleganckie, stylowe i uporządkowane. Zbyt duży bałagan aranżacyjny może być męczący, zwłaszcza dla użytkowników, którzy w danym wnętrzu przebywają na co dzień.