Jak dopasować drzwi wewnętrzne do aranżacji wnętrza?

Drzwi wewnętrzne są jednym z elementów aranżacji, które powinny być wybierane dopiero w momencie, gdy mamy spójną koncepcję wnętrza. Dzięki temu można mieć pewność, że będą idealnie uzupełniały wystrój, a jednocześnie zapewnią wygodę i komfort użytkowania. Jak dobrać drzwi wewnętrzne, aby pasowały do aranżacji i były ciekawym elementem dekoracyjnym?

Pod względem funkcji drzwi wewnętrzne pełnią nieco inne zadania niż drzwi zewnętrzne. Przede wszystkim, oddzielają poszczególne pomieszczenia, zapewniają komfort i prywatność użytkownikom, a także mają spory wpływ na to, jak wnętrze się prezentuje. Nawet najciekawsza i najbardziej efektowna aranżacja wnętrza nie spełni swojego zadania, jeśli drzwi będą stare, brzydkie lub kompletnie niedopasowane do stylistyki. Producenci nowoczesnej stolarki drzwiowej nieustannie wychodzą naprzeciw potrzebom inwestorów poszukujących dobrej jakości drzwi i wypuszczają na rynek nowe kolekcje, inspirowane zarówno klasycznymi trendami, jak i utrzymane w zupełnie designerskim stylu.

Pełne czy przeszklone?

Wybór drzwi jest uzależniony od tego, jaka stylistyka panuje w domu lub mieszkaniu, a także do jakiego pomieszczenia drzwi będą prowadzić. Jedną z pierwszych kwestii, o jakich będzie musiał zdecydować przyszły użytkownik jest wybór: drzwi pełne czy przeszklone? Pełne drzwi bardzo dobrze sprawdzają się w jasnych i bardzo przestronnych wnętrzach. Są też bardzo dobrym rozwiązaniem do pomieszczeń, w których chcemy mieć odrobinę prywatności. Drzwi w pełni zabudowane są więc stosowane w przypadku łazienek, toalet, a także pokojów młodzieżowych. Drzwi przeszklone świetnie natomiast sprawdzają się w przypadku pomieszczeń reprezentacyjnych, szczególnie tych, które wychodzą na ciemny przedpokój czy hol. Wybór i rodzaj przeszkleń jest obecnie tak duży, że bez problemu znajdziemy model idealnie dopasowany do naszych potrzeb.

Czy wszystkie drzwi wewnętrzne muszą być takie same?

Wiele osób, które urządzają domy lub mieszkania, decyduje się na zamontowanie w całym domu takich samych drzwi, które są spójne z pozostałymi elementami stylistyki. Z jednej strony to dobre rozwiązanie, które wprowadza do wnętrza ład i harmonię. Z drugiej strony, czasem taka opcja nie do końca się sprawdza – niektóre drzwi powinny być bowiem w pełni zabudowane, inne natomiast lepiej sprawdzają się z przeszkleniami. Dlatego tez specjaliści od wystroju wnętrz często polecają, by w ramach jednego domu lub mieszkania dobierać drzwi pełne i przeszklone w zależności od potrzeb danego pomieszczenia. Warto jedynie pamiętać, by wszystkie modele drzwi pochodziły z jednej kolekcji, wtedy bowiem można mieć pewność, że będą utrzymane w tej samej stylistyce i będą podobnie wykończone.

Dobór kolorystyki

Istotną kwestią w zakupie drzwi wewnętrznych jest wybranie właściwej kolorystyki. Wbrew pozorom, niewłaściwe jest dobieranie barwy drzwi tylko do jednego elementu, na przykład do podłogi. Trzeba wziąć pod uwagę cały wystrój wnętrza, między innymi umeblowanie czy też kolorystykę okien. Jeśli mamy jasno urządzone wnętrze oraz białe okna, dobrym wyborem będą białe drzwi. Sprawdzają się one w dużych, przestronnych wnętrzach, szczególnie urządzonych w stylu rustykalnym, vintage czy klasycznym. Drzwi mogą być pełne lub też ozdobione niewielkimi przeszkleniami czy witrażami.

Większość użytkowników decyduje się jednak na zamontowanie w swoich wnętrzach drzwi w rożnych odcieniach naturalnego drewna. Odcienie drewna można w skrócie podzielić na jasne, ciemne oraz średnie. Wybór konkretnego koloru powinien być podyktowany potrzebami wnętrza i jego stylistyką. Jasne drewno bukowe, jesionowe czy klonowe świetnie wkomponuje się w nowoczesne, skandynawskie wnętrza lub pomieszczenia urządzone w minimalistycznym klimacie. Średnie drewno, jak na przykład czereśnia, jasny orzech czy dąb pasują zwłaszcza do klasycznych, elegancko urządzonych wnętrz, w których każdy detal ma znaczenie. Ciemne gatunki drewna, czyli orzech, palisander, wenge lub mahoń to propozycja do wnętrz awangardowych lub pełniących prestiżowe funkcje. Kojarzą się z elegancją, luksusem i doskonałą jakością. Świetnie sprawdzą się w gabinetach oraz pomieszczeniach reprezentacyjnych.

Odpowiednio dobrane okucie

W przypadku drzwi wewnętrznych ważna jest nie tylko ich kolorystyka czy stylistyka, ale również wykończenie, przede wszystkim okucia. Jedne i te same drzwi mogą prezentować się skrajnie różnie w zależności od tego, jakie okucia do nich dobierzemy. Użytkownicy mają do wyboru między innymi złote okucia, które świetnie sprawdzają się w wersji bardzo bogato zdobionej i pasują do drzwi w eleganckich, bogato urządzonych pomieszczeniach. W nowoczesnych, skandynawskich czy minimalistycznych stylizacjach wnętrza doskonale natomiast prezentują się okucia w kolorze mosiądzu lub matowego złota. Okucia można tez dopasować na zasadzie kontrastu. Jeśli drzwi są bardzo bogato zdobione, świetnie będą się prezentowały proste, funkcjonalne okucia. Natomiast w przypadku prostych, jednolitych drzwi bardzo ozdobne okucia mogą przełamać monotonię oraz sprawić, że drzwi staną się dekoracyjnym elementem wnętrza.