Jak urządzić mieszkanie pod wynajem?

Wynajem mieszkań to od co najmniej kilkunastu lat dobra inwestycja, na którą decyduje się coraz więcej osób. Nic w tym dziwnego – stabilny zysk na poziomie 7-8 procent w skali rok to dużo więcej niż można zyskać na innych formach inwestowania długoterminowego. Jeśli jednak planujemy wynajmować mieszkanie, warto w odpowiedni sposób je urządzić.

Nowoczesny, elegancki i dobrej jakości wystrój wnętrza to podstawa udanego wynajmu. Im lepiej się prezentuje nasze mieszkanie, tym wyższą stawkę możemy sobie zażyczyć za wynajem. Warto też pamiętać, że wynajmujący są obecnie coraz bardziej wymagający i mało kto chętnie decyduje się na mieszkanie z wystrojem rodem z PRL. Jeśli więc chcemy zarabiać na wynajmie, warto najpierw zainwestować w wyposażenie.

Dobrej jakości meble i sprzęt

Planując aranżację mieszkania na wynajem warto najpierw zastanowić się, jaka jest nasza grupa docelowa i czy chcemy wynajmować całe mieszkanie czy oddzielne pokoje. Jeśli ta druga opcja, należy każdy pokój wyposażyć we wszystkie niezbędne meble. W przypadku, gdy planujemy wynająć całe mieszkanie, może być ono urządzone nieco inaczej – na przykład salon, sypialnia i pokój dzienny, który można później w łatwy sposób zaaranżować na miejsce do życia dla dziecka czy nastolatka.

Jeśli planujemy zakup mebli do mieszkania pod wynajem, wybierajmy te, które są dobrej jakości, solidne, trwałe i wytrzymałe. Tanie meble to oszczędność jedynie pozorna, bo szybko się niszczą i trzeba wymieniać je na nowe. A to to właściciela mieszkania należy ewentualna wymiana jego wyposażenia w sytuacji, gdy ulegnie ono zniszczeniu nie ze względu na niewłaściwe użytkowanie, a po prostu dlatego, że jest kiepskiej jakości. Im lepsze meble, tym większa pewność, że będą one w niezmienionym stanie służyć przez długi czas. Planując aranżację wnętrza dobrze jest zadbać o podstawowe wyposażenie, żeby było miejsce do ewentualnych zmian aranżacji. Wiele osób wynajmujących mieszkania chce bowiem nieco je zmieniać, aby dopasować je do swoich indywidualnych potrzeb.

Sprzęt kuchenny i łazienka na poziomie

Podobnie, jeśli chodzi o jakość, wygląda kwestia wyposażenia kuchni i łazienki. Im lepsze i bardziej wytrzymałe będą sprzęty, tym dłużej będą one funkcjonowały w niezmienionym stanie. Warto zadbać, by wszystkie sprzęty były nowe, sprawne, a przy tym były ozdobą wnętrza. Nowoczesny sprzęt zachęca bowiem do wynajmu, a stare i zniszczone urządzenia raczej nie wyglądają zachęcająco i mogą odstraszać potencjalnych wynajmujących.

Ściany odporne na zabrudzenia i uszkodzenia

Jeśli planujemy wynająć mieszkanie, warto szczególną uwagę zwrócić na ściany. To właśnie one bardzo często ulegają zniszczeniom i zabrudzeniom. Aby nie musieć nieustannie przeprowadzać remontów, warto zainwestować w wysokiej jakości zmywalne farby, które w razie potrzeby można po prostu umyć wilgotną szmatką. Dobrym rozwiązaniem mogą być również nowoczesne fototapety, które świetnie sprawdzają się zarówno we wnętrzach reprezentacyjnych, jak i użytkowych. Fototapety pozwalają na stworzenie na ścianach wyjątkowych obrazów, poprawiają wizerunek wnętrza, a jednocześnie chronią ściany przed zabrudzeniem i ukrywają ich ewentualne mankamenty. Dzięki temu wnętrze świetnie wygląda nawet po długim czasie użytkowania.

Warto postawić na energooszczędność

Jeśli wynajmujemy mieszkanie i w cenę wynajmu wliczamy już wszystkie media, dobrym pomysłem jest zainwestowane w energooszczędne urządzenia oraz oświetlenie. Dzięki temu będzie można mieć pewność, że użytkownicy nawet, gdyby bardzo się starali, nie będą nabijali wysokich rachunków za energię elektryczną. W całym mieszkaniu warto więc zainstalować świetlenie LED, które świetnie sprawdza się zarówno w postaci dużych lamp sufitowych czy kinkietów ściennych, jak i w postaci niewielkich punktów oświetleniowych, taśm ledowych czy elementów oświetlenia dekoracyjnego. Oświetlenie oparte na technologii LED pobiera niewiele energii z sieci elektrycznej, dzięki czemu można płacić o wiele niższe rachunki za prąd.

Dobra umowa to bezpieczeństwo dla właściciela

Wielu właścicieli mieszkań boi się inwestować w dobrej jakości meble na zamówienie i sprzęty w obawie, że i tak wszystko zostanie zniszczone przez wynajmujących. W tej kwestii jednak też można się odpowiednio zabezpieczyć. Dobrze skonstruowana umowa najmu powinna posiadać aneksy ze spisem wszystkich udostępnionych w danym mieszkaniu sprzętów, wraz z podaniem ich wartości oraz adnotacją, że za wszelkie zniszczenia czy uszkodzenia odpowiada wynajmujący. Dzięki temu właściciel mieszkania może mieć pewność, że nawet w razie zniszczeń to osoby mieszkające w jego mieszkaniu będą odpowiedzialne za naprawienie szkód. Planując wynajęcie mieszkania dobrze jest też pomyśleć o jego ubezpieczeniu. Profesjonalnie skonstruowana polisa ubezpieczeniowa również może ochronić portfel właściciela mieszkania w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych.