Jakie fronty kuchenne wybrać?

Podczas wybierania mebli kuchennych największą uwagę zwracamy na jakość wykonania oraz na materiał, z którego zrobione są fronty kuchenne. To także te elementy, które mają największy wpływ na wygląd kuchni, jej estetykę i stylistykę. Warto więc przed podjęciem decyzji poznać najlepsze materiały na fronty kuchenne, zarówno pod względem największych zalet, jak i często pojawiających się wad.

Fronty kuchenne powinny być nie tylko efektowne i stylowe, ale przede wszystkim wykonane z wysokiej jakości materiałów, odporne na uszkodzenia i zabrudzenia, a także na działanie pary wodnej i wilgoci. Nie zapominajmy, że w kuchni sporo się gotuje, a wilgoć i unoszące się opary mogą wnikać w słabe i niezbyt dobrej jakości fronty. Co więcej, meble w kuchni eksploatujemy bardzo często, są wiec one nieustannie poddawane otwieraniu, zamykaniu, co może dodatkowo osłabiać materiał. Nie wszystkie materiały meblarskie sprawdzą się więc równie dobrze w tak wymagającym pomieszczeniu.

Wysokiej jakości drewno

Podobnie jak w przypadku innych pomieszczeń mieszkalnych, także w kuchni doskonale sprawdza się nieśmiertelne drewno. Ten naturalny materiał świetnie komponuje się przede wszystkim ze stylistyka klasyczną, retro, vintage, a także z wystrojem w stylu prowansalskim czy angielskim. Trzeba jednak pamiętać, że drewno w kuchni musi być odpowiedniej jakości, a także właściwie wzmocnione i uodpornione na działanie wilgoci i pary wodnej. Najpopularniejszym drewnem w kuchni są sosna, świerk i olcha – wybieramy je najczęściej, bo są po prostu najtańsze. Jeśli jednak zależy nam przede wszystkim na wieloletniej trwałości, warto sięgnąć po drewno dębowe, bukowe, brzozowe, jesionowe lub czereśniowe. Te gatunki są nie tylko o wiele mocniejsze, ale również świetnie się prezentują i budują wyjątkowy klimat kuchennego wnętrza.

Meble kuchenne najczęściej wykonywane są z płyt drewnianych o grubości około 2 cm. Są one dodatkowo lakierowane lub woskowane, dzięki czemu zwiększa się ich trwałość oraz wytrzymałość. Jeśli decydujemy się na drewniane fronty mebli kuchennych, trzeba pamiętać, że co jakiś czas trzeba będzie wymieniać zawiasy. Drewniane fronty są dosyć ciężkie, dlatego zawiasy są mniej trwałe niż gdyby trzymały fronty wykonane z innych materiałów.

Płyty MDF – wysoka trwałość i wygląd drewna

Doskonałą alternatywą dla naturalnego drewna są materiały drewnopodobne, a w szczególności płyta MDF, która w ostatnich latach jest powszechnie stosowana jako materiał na meble kuchenne, nie tylko fronty, ale również blaty. Płyty MDF produkowane są ze zmielonego i bardzo mocno sprasowanego drewna. Dzięki temu nawet cienka płyta jest bardzo trwała, wytrzymała, odporna na uszkodzenia i zniszczenia. Zastosowanie płyt MDF do produkcji mebli kuchennych daje niemal nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o wzornictwo i kolorystykę. Można je też wykańczać na wiele sposobów, dzięki czemu na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie, że są wykonane z zupełnie innego materiału.

Elegancki fornir, gładki laminat

Fornirowanie płyt MDF to jeden z najpopularniejszych sposobów wykończenia płyt drewnopodobnych, dzięki czemu pod względem wizualnym wyglądają one niemal tak, jak naturalne drewno. Fornir to w rzeczywistości cieniutkie płaty naturalnego drewna, które w formie okleiny nakłada się na płytę. Efekt końcowy jest naprawdę estetyczny, elegancki, a jednocześnie trwały. Fornir można wykończyć dowolnie – od bardzo wysokiego połysku, po głęboki mat. Wybór konkretnego rodzaju wykończenia jest uzależniony od indywidualnych potrzeb użytkowników oraz efektu, jaki chcą w kuchni uzyskać.

Alternatywą dla forniru mogą być meble laminowane, czyli pokryte gładką i bardzo wytrzymałą okleiną. Fronty laminowane są bardzo efektowne, eleganckie, a jednocześnie bardzo łatwe do utrzymania w czystości. Doskonale sprawdzają się przede wszystkim w nowoczesnych kuchniach laboratoriach, gdyż dają wrażenie dużej czystości, sterylności, a jednocześnie ładnie odbijają światło, tworząc eleganckie i efektowne wnętrze kuchenne.

Szkło – świetny efekt, ale gorzej z trwałością

Ciekawym materiałem na fronty mebli kuchennych może być również szkło w różnych wersjach kolorystycznych, a także w formie ciekawych witraży. Najczęściej warstwa szkła znajduje się w obudowie z drewna lub aluminium, tworząc trwałą i wytrzymałą powierzchnię. Szklane fronty mebli kuchennych wykonuje się z bezpiecznego, wysokiej jakości i wzmocnionego szkła, dzięki czemu nie ma obawy, że drzwiczki rozsypią się w drobny mak przy mocniejszym ich zamknięciu. Dodatkowo szkło w meblach kuchennych naklejane jest na specjalną przezroczystą ramkę zabezpieczającą. Nawet, jeśli przydarzy nam się stłuczenie takich drzwiczek, folia będzie chroniła przed rozsypaniem szkła. Jeśli decydujemy się na szklane drzwiczki, musimy mieć świadomość, że będą wymagały sporo zabiegów, aby utrzymać je w czystości. Dodatkowo szklane drzwiczki pokazują wszystko, co znajduje się we wnętrzu szafek – aby efekt był estetyczny, trzeba zachowywać pełny porządek w szafkach.