Kuchnia w stylu rustykalnym

Kuchnia jest prawdziwym sercem domu, dlatego jej aranżacja powinna być zgodna z oczekiwaniami i upodobaniami mieszkańców. Podczas gdy niektóre osoby decydują się na nowoczesne, eleganckie kuchnie laboratoria, inni wolą bardziej nieformalne i wiejskie klimaty. Im z pewnością spodoba się kuchnia w stylu rustykalnym, która łączy w sobie prostotę, ciepło i wyjątkową atmosferę.

Kuchnia w stylu rustykalnym inspirowana jest wiejskimi klimatami, pełnymi naturalnych materiałów i ciepłych, przyjaznych dodatków. Jest idealna dla osób, które nie podążają za modą i nie potrzebują być w zgodzie z najnowszymi trendami aranżacyjnymi. Chcą mieć natomiast ciepłe, przyjazne miejsce, w którym nie tylko przygotowuje się posiłki, ale można również spędzać czas wspólnie ze znajomymi.

Duża przestrzeń i jasne kolory

Kuchnie w rustykalnym stylu najczęściej są dosyć duże i pełne przestrzeni. Są to bowiem pomieszczenia, w których życie kwitnie nie tylko przy gotowaniu i pieczeniu/ Dlatego też warto w takiej kuchni znaleźć sporo miejsca do siedzenia dla domowników i ich gości. Jeśli chodzi o kolorystykę, kuchnia rustykalna umiejętnie łączy w sobie biel i naturalne kolory drewna oraz ziemi. Ściany najczęściej maluje się na biały kolor, co ma imitować bielone ściany w wiejskich charach. Jasna kolorystyka nie tylko jest klimatyczna, ale również dodaje wnętrzu nieco przestrzeni.

Biel ścian dobrze jest przełamać, kładąc na jednej z nich tapetę z motywem czerwonej cegły, płytki klinkierowe lub tapetę imitującą kamień. Cegła i kamień również są motywem, który w rustykalnej stylistyce występuje w wielu odsłonach. W rustykalnej kuchni świetnie będą wyglądały też tradycyjne kafelki, najlepiej stylizowane na stare i mocno nadgryzione zębem czasu. Świetnie prezentują się kafle niczym ze starego pieca, które umieszcza się chociażby nad kuchenką. Dzięki temu kuchnia zyskuje wiejski charakter, choć zdecydowanie nie jest opalana piecem.

Drewniane belki na suficie

Dekorując rustykalną kuchnię warto też zwrócić uwagę na sufit. To tak zwana piata ściana, która w wielu stylach aranżacji wnętrz jest zupełnie pomijana i malowana na neutralne kolory. W stylu rustykalnym sufit również odgrywa swoją rolę, zwłaszcza gdy umieścimy na nim belki z ciemnego drewna, które będą imitowały sufit w typowej wiejskiej chacie. Takie rozwiązanie aranżacyjne daje doskonały efekt i sprawia, że wnętrze automatycznie zyskuje zupełnie nowy, sielski charakter.

Meble z naturalnego drewna

Gdy kolorystykę kuchni rustykalnej mamy już załatwioną, czas na wybór odpowiednich mebli. W typowej wiejskiej kuchni najlepiej sprawdzają się oczywiście meble wykonane z litego drewna w naturalnym kolorze lub pomalowane na biało lub jasne odcienie niebieskiego. Meble rustykalne najczęściej mają prostą konstrukcję, która jest ozdobiona listwami dekoracyjnymi czy niewielkimi rzeźbieniami. Sporo elementów drewnianych w meblach jest celowo postarzanych różnego rodzaju technikami, od przecierek po decoupage. Dzięki temu nawet nowe szafki prezentują się tak, jakby miały wieloletnią historię i mają swój wyjątkowy klimat.

W rustykalnej kuchni wiele szafek jest otwartych, zamiast drzwiczek są tylko duże półki. Dzięki temu wiele akcesoriów stoi na widoku. Wart na takich płkach ustawić ozdobne kubki czy inne naczynia, które będą przyciągały spojrzenia i nadadzą całej kuchni typowo wiejski charakter. Otwarte półki i szafki oznaczają, że zawsze musi być w nich porządek. Poszczególne elementy dobrze wyglądają, gdy są stylowo ustawione, natomiast kiepsko się prezentują, gdy są upchnięte bez większego pomysłu na ich aranżację.

Rustykalna aranżacja okna

Uzupełnieniem rustykalnego stylu w kuchni powinna być dekoracja okna. Najlepszym rozwiązaniem będą klasyczne firanki lub zazdrostki od połowy okna, które sprawią, że będzie ono miało wyjątkowo wiejski charakter. Dobrym rozwiązaniem będą również delikatne zasłonki w kwiaty lub w jednolitym jasnym odcieniu. Jeśli mamy efektowne, drewniane okna, można je również pozostawić bez żadnej zasłony czy rolety. Wtedy świetnym elementem dekoracyjnym będą kwiaty doniczkowe czy zioła na parapecie. Planując aranżację okna warto pamiętać, by wpuszczała ona jak najwięcej światła do wnętrza i nie była zbyt ciemna, gdyż wtedy ulotni się sielski, słoneczny charakter wiejskiej kuchni.

Klimat robią dodatki

W rustykalnej kuchni sporo jest dodatków i dekoracji, których nie trzeba upychać po szafkach, a warto wyeksponować. Doniczki, wazoniki, dzbanki z kwiatami, efektowne talerze czy kubki, niewielkie obrazki na ścianach – jeśli wszystko będzie dobrane z umiarem i ze smakiem, cała aranżacja będzie bardzo przyjazna. Warto jasną stylistykę przełamać kolorowymi dodatkami, które wniosą do wnętrza nieco energii i sprawią, że będzie bardziej atrakcyjne i mniej monotonne. Rustykalna kuchnia nie ma sztywnych zasad i schematów – najważniejsze, by urządzić ją w taki sposób, byśmy dobrze czuli się w jej wnętrzu.