Mieszkanie na wynajem – jak urządzić kuchnię?

Planujesz wynająć mieszkanie i poszukujesz aranżacyjnych inspiracji. Warto zadbać o to, by wszystkie wnętrza były eleganckie, funkcjonalne, doskonale się prezentowały i zachęcały potencjalnych najemców. Szczególną uwagę warto zwrócić na kuchnie, która powinna być wygodna i ergonomiczna.

Kuchnia w mieszkaniu na wynajem powinna być przede wszystkim dobrze wyposażona we wszelkie mniejsze i większe sprzęty AGD. Osoby, które poszukują mieszkań do wynajęcia, najczęściej bowiem decydują się na mieszkania, w których można od ręki zamieszkać zamiast skupiać się na inwestowaniu w poszczególne sprzęty. Właściciel mieszkania musi więc zadbać, by wnętrze było stylowe, wygodne w codziennym użytkowaniu i świetnie wyposażone.

Koszty wcale nie muszą być wysokie

Jeśli planujemy urządzić kuchnię w mieszkaniu na wynajem, warto skupić się na tym, by nie inwestować zbyt wiele w prace remontowe czy w aranżację wnętrza, a jednocześnie aby kuchnia prezentowała się nowocześnie i elegancko. Wbrew pozorom, nie trzeba inwestować w bardzo drogie czy luksusowe rozwiązania. W kuchni najważniejszym elementem są podstawowe meble kuchenne, które powinny być odpowiednio ustawione, aby ułatwiać ich użytkowanie. W zależności od wielkości i układu wnętrza, można zdecydować się na układ z szafkami na dwóch ścianach bądź też na układ w kształcie litery L. Zadbajmy o to, aby na środku kuchni była przestrzeń do swobodnego poruszania się użytkowników. Kolejną kwestią są trzy najważniejsze punkty w kuchni, które tworzą funkcjonalny trójkąt: lodówka, zlew oraz kuchenka z piekarnikiem. Powinny być one w takim układzie, aby można był szybko i sprawnie przygotowywać posiłki. Najlepiej sprawdzi się ustawienie w linii: lodówka, zlew i piekarnik.

Duże, wygodne blaty

W każdej kuchni ogromne znaczenie ma przestrzeń robocza, przeznaczona do codziennego przygotowywania posiłków. Zadbajmy o to, by blaty były odpowiednio długie i szerokie, a także, by bezpośrednio przy nich znajdowały się gniazdka elektryczne. Bardzo częstym błędem aranżacyjnym jest zapominanie o gniazdkach przy blatach, przez co użytkownicy kuchni maja problem z podłączeniem ekspresu do kawy, miksera czy innych drobnych urządzeń AGD. O gniazdkach pamiętajmy też przy dużym AGD, szczególnie wtedy, gdy planujemy je w zabudowie i nie da się sprzętu swobodnie przestawić. Gniazdko powinno znajdować się bezpośrednio z tyłu za urządzeniem, bez konieczności używania przedłużacza.

Miejsce do spożywania posiłków

Jeśli to możliwe, warto też w kuchni zaplanować miejsce do spożywania posiłków. W przypadku, gdy mamy wolną ścianę, dobrze jest przy niej zamontować chociażby niewielki blat, który będzie pełnił funkcję stołu oraz zadbać o kilka krzeseł czy kuchennych taboretów. Jeśli jednak w kuchni jest zbyt mało miejsca, część jadalnianą trzeba będzie przenieść do innego pomieszczenia. Wstawianie do kuchni stołu na siłę, gdy przestrzeń nie za bardzo na to pozwala, nie jest najlepszym pomysłem.

Wykończenie ścian i podłóg

W mieszkaniu na wynajem warto wybierać takie materiały wykończeniowe, które są trwałe, wytrzymałe, odporne na zabrudzenia i uszkodzenia. Dobrym rozwiązaniem będą płytki bądź panele na podłogach, a na ścianach dobrej jakości farba lateksowa, która jest odporna na ścieranie i zmywanie. Jeśli kuchnia będzie właściwie wykończona, nie będzie konieczności przeprowadzania remontu pomiędzy jednymi a drugimi wynajmującymi. Zdarzają się bowiem przypadki, że po wyprowadzce poprzednich lokatorów właściciel mieszkania musi zrobić remont, by mogło być one po raz kolejny przeznaczone na wynajem.

Sporo przestrzeni do przechowywania

Mieszkania na wynajem często są wynajmowane przez kilka osób bądź też na pokoje. Wtedy kuchnia jest do wspólnego użytku dla kilku osób. Właściciel mieszkania powinien zadbać o odpowiednią ilość szafek, półek czy innych miejsc przeznaczonych do przechowywania, dzięki czemu każdy z użytkowników będzie miał kawałek własnej przestrzeni w kuchni. To dobre rozwiązanie, jeśli każdy lokator wprowadza się z własnymi naczyniami, garnkami i innymi sprzętami kuchennymi.

W kuchni ważne jest oświetlenie

Jeśli planujesz aranżację kuchni na wynajem, nie zapomnij o funkcjonalnym oświetleniu. Dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie oświetlenia typu LED, które jest nie tylko efektowne, ekologiczne i praktyczne, ale również energooszczędne. Żarówki czy diody ledowe pobierają z sieci elektrycznej bardzo niewielkie ilości prądu, dzięki czemu nie nabijają rachunków za energię elektryczną. Tego rodzaju oświetlenie warto zresztą zamontować nie tylko w kuchni, ale również we wszystkich innych pomieszczeniach. Dzięki temu opłaty za media będą znacznie niższe niż przy wykorzystaniu tradycyjnego oświetlenia.