Osobna kuchnia czy aneks?

Kuchnia w oddzielnym pomieszczeniu czy aneks kuchenny? To jedno z najważniejszych pytań, jakie zadają sobie osoby remontujące mieszkania lub poszukujące własnego M. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Zanim zdecydujemy się na konkretną opcję, warto wziąć pod uwagę nie tylko nasze upodobania, ale również możliwości danego wnętrza. Nie zawsze bowiem jest możliwość przeznaczenia oddzielnego pomieszczenia na kuchnię.

Osobna kuchnia to rozwiązanie bardzo tradycyjne, bo stosowane w budownictwie praktycznie od zawsze. Doskonale sprawdza się w stylistyce klasycznej, retro czy rustykalnej, choć tak naprawdę kwestia stylistyki jest tu zdecydowanie drugorzędna. Aby urządzić osobna kuchnie trzeba pamiętać, że potrzebuje ona sporo miejsca. Jeśli mamy go niewiele, lepiej nie ryzykować, gdyż powstanie ciemna, ciasna klitka, która nie będzie ani estetyczna i elegancka, ani praktyczna i funkcjonalna.

Ochrona mieszkania przed zapachami, parą czy wilgocią

Oddzielna kuchnia pozwala na zamknięcie się w niej podczas gotowania, dzięki czemu powstające podczas gotowania zapachy nie przenikają do innych pomieszczeń. W kuchni pozostaje też wilgoć i para wodna, co jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy uniknąć pleśni w całym domu. Decydując się na osobna kuchnię mamy też całkiem sporo możliwości aranżacyjnych, gdyż mamy do dyspozycji wszystkie cztery ściany. Można więc tak zaplanować układ mebli, że będzie on funkcjonalny, praktyczny, a jednocześnie bardzo stylowy pod względem wizualnym.

Zamknięta, osobna kuchnia to także dobre rozwiązanie dla osób, które zdecydowanie nie są pedantami i nie chcą nieustannie sprzątać wnętrza, w którym bałagan i tak robi się sam. Dzięki osobnej kuchni można ją po prostu zamknąć przed wizytą gości bez obaw o to, że ktoś zobaczy nasz bałagan.

Minusy zamkniętej kuchni

Choć osobna kuchnia ma sporo zalet, nie brakuje jej także wad. Przede wszystkim, uniemożliwia kontakt z osobami przebywającym w salonie czy pokoju dziennym. Osoba przygotowująca posiłki jest więc w pewnym stopniu osamotniona i skazana chociażby na radio. Kuchnia w osobnym pomieszczeniu najczęściej jest tez dosyć niewielka i nie zawsze możliwe jest wstawienie stołu przeznaczonego do spożywania posiłków oraz krzeseł. Trzeba więc będzie donosić posiłki do innego pomieszczenia, co jest mocno niewygodne, a czasem, w trakcie przenoszenia gorących garnków czy półmisków, także niebezpieczne.

Kiedy warto wybrać aneks kuchenny?

Aneks kuchenny bardzo dobrze sprawdza się w niewielkich wnętrzach, zwłaszcza wtedy, gdy w samej kuchni nie ma okna. Wtedy otwarcie jej na salon lub na inne pomieszczenie pozwala na optyczne powiększenie przestrzeni. Aneks jest też rozwiązaniem tańszym niż osobna kuchnia, gdyż można zaoszczędzić na co najmniej jednej ścianie, wejściu oraz samych drzwiach. Jeśli więc interesuje nas aneks zamiast oddzielnej kuchni, warto o tym pamiętać już na etapie tworzenia projektu aranżacji wnętrza. Dużą zaletą aneksu jest również jego otwarcie na inne pomieszczenia, dzięki czemu osoba przygotowująca posiłki może mieć kontakt z gośćmi czy domownikami, a także oglądać ulubiony program czy serial w telewizorze stojącym w salonie.

Aneks ma też wady

Jednym z minusów aneksu kuchennego jest ograniczona liczba ścian, a co za tym idzie – problemy z uporządkowaniem przestrzeni i ze zmieszczeniem wszystkich sprzętów, mebli i akcesoriów kuchennych. Najczęściej już na etapie projektowania aneksu musimy zadbać o to, by wszystko zmieściło się na niewielkiej przestrzeni. Kolejną wadą aneksu jest rozchodzenie się zapachów powstających podczas gotowania po całym domu. Owszem, obecnie można wybierać spośród wielu wyciągów czy okapów, ale żaden z nich nie działa w stu procentach skutecznie i zawsze zapachy będą przemieszczały się po wnętrzu.

Warto pamiętać także o tym, że aneks kuchenny jest miejsce, które jest widoczne i wyeksponowane. Zwraca uwagę i przyciąga spojrzenia, dlatego też zawsze wymaga porządku i poukładania. Nie jest to zdecydowanie rozwiązanie dla użytkowników, którym nie przeszkadza sterta naczyń piętrząca się w zlewie czy całe mnóstwo akcesoriów na blacie. Decydując się na aneks kuchenny musimy być świadomi, że na co dzień trzeba go będzie utrzymywać w czystości.

Wybór należy do domowników

Zarówno aneks kuchenny, jak i osobna kuchnia mają sporo zalet, ale też wady. Zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie, warto przeanalizować wszystkie aspekty każdego rozwiązania, zastanowić się nad własnymi potrzebami i na tej podstawie dokonać wyboru. Najważniejsze, by był on przemyślany. Jeśli skujemy ścianę, aby z zamkniętej kuchni zrobić wygodny aneks, raczej trudno będzie później powrócić do stanu pierwotnego.